• rozwiń

Wzrastające ryzyko, odpływ kapitału. Moody's nie ma dobrych wieści

Wzrastające ryzyko, odpływ kapitału. Moody's nie ma dobrych wieści
Foto: Shutterstock Foto: 26 proc. ratingów krajowych wystawianych przez Moody's posiada perspektywę negatywną

Globalna perspektywa dla ratingów krajowych (sovereign) w najbliższych 12-18 miesiącach jest negatywna - wynika z poniedziałkowego raportu agencji Moody's.

Do głównych przesłanek tej oceny agencja zaliczyła: niski wzrost gospodarczy, zwrot w kierunku stymulacji fiskalnej na świecie, co zwiększy dług sektora publicznego, wzrastające ryzyka polityczne i geopolityczne, prawdopodobieństwo trwałego odpływu kapitału z rynków wschodzących.

Spadek siły

26 proc. ratingów krajowych wystawianych przez Moody's posiada perspektywę negatywną. To o 9 pkt. proc. więcej niż przed rokiem i najwięcej od 2012 roku. Tylko 12 proc. ratingów ma perspektywę pozytywną.

"Od początku 2016 roku 1/3 krajów krajów odnotowało spadek siły ekonomicznej, a 2/5 spadek siły fiskalnej" - poinformowała agencja.

9 września 2016 roku Moody's miała dokonać rewizji ratingu Polski, ale tego nie zrobiła. Tym samym ocena ratingowa została utrzymana na dotychczasowym poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej z perspektywą negatywną.

 

Dietmar Hornung, dyrektor Moody's o perspektywach dla polskiej gospodarki (30.09.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane