• rozwiń

Temat: Podatki

Modzelewski za zaostrzeniem przepisów podatkowych. "Mamy okres bezhołowia"

Modzelewski za zaostrzeniem przepisów podatkowych. "Mamy okres bezhołowia"
Foto: Shutterstock Foto: Według Modzelewskiego konieczne zmiany w VAT to m.in. przywrócenie sankcji prawno-podatkowej

Między 18 a 21 mld zł - o tyle można poprawić dochody z VAT, jeżeli zmieni się obecne przepisy, które legalizują wyłudzenia tego podatku - mówi prof. Witold Modzelewski, współautor PiS-owskiego projektu ustawy o VAT.

- Teraz tak naprawdę, to nikt już tym podatkiem nie rządzi, mamy okres bezhołowia - przekonywał Modzelewski.

Jaka luka?

Pytany, o ile można zmniejszyć lukę VAT, jeżeli wdroży się proponowane przez PiS zmiany, Modzelewski odpowiedział: "Jeżeli startujemy z poziomu 120 mld zł, a może być nawet gorzej (...), to zwiększenie dochodów do ok. 140 mld zł, czyli o między 18 a 21 mld zł (...) jest oczywiście realistyczne".

- Tylko nie da się tego osiągnąć w istniejącym stanie rzeczy, bo główną przyczyną (tego) stanu rzeczy nie są jacyś źli oszuści, którzy zawsze byli. Oszustów rodzi okoliczność, sytuacja tworzy złodzieja. Jeżeli coś łatwo się wyłudza, łatwo się uchyla od podatków, to będą chętni, jeżeli ktoś im przeszkodzi w tych działaniach, czyli nie będzie przepisów legalizujących te działania, to osiągnąć poziom 140 mld zł, kiedy planujemy na ten rok 135 (tyle wynosiła prognoza budżetowa), to różnica nie jest tak duża - zastrzegł ekspert.

Jak dodał, różnica jest natomiast duża, jeśli porówna się kwotę 140 mld zł z faktycznym wykonaniem dochodów z VAT, które "jest fatalne w tym roku" i wyniesie w optymistycznym wariancie 120 mld zł.

Konieczne zmiany

Według Modzelewskiego konieczne zmiany w VAT to m.in. przywrócenie sankcji prawno-podatkowej - gdy ktoś w deklaracji zaniży zobowiązanie lub zawyży zwrot, musi zapłacić od tego 30 procent dodatkowego zobowiązania podatkowego. Postuluje on też likwidację tzw. odwróconego VAT, który określa jako "krypto stawkę 0 proc.". Proponuje również Centralny Rejestr Faktur, ale tylko tych, od których żąda się zwrotu. A także wprowadzenie "wpłaty granicznej", zwłaszcza na towary wrażliwe, takie jak paliwa, stal, olej rzepakowy.

- Ten, co wwozi, płaci należny podatek z tytułu Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów. Potem go sobie odlicza, ale musi go kasowo zapłacić do organu podatkowego - tłumaczył Modzelewski.

Kolejne rozwiązanie to tzw. podzielona płatność. Jeżeli nabywca nie ma pewności, czy jego dostawca jest uczciwy lub może być wplątany w "karuzelę", wtedy żąda wydzielenia rachunku, na który wpłaca już część ceny zakupu odpowiadającą podatkowi naliczonemu - wyjaśnił profesor. Inny pomysł to rezygnacja z dominacji indywidualnych interpretacji urzędowych. Zdaniem Modzelewskiego zarówno organy podatkowe, sądy, jak i podatnicy powinni stosować zasadę bezpośredniości: czyli rządzi przepis, a nie jego interpretacja. Należy natomiast pozostawić interpretacje ogólne, ale tylko wydawane przez MF.

Gospodarka w expose:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
racjonalista w
Modzelewski proponuje coś w rodzaju domiaru, czy to się obroni w sądach ? Czy może być wiarygodny doradca podatkowy proponujący uproszczenie podatków ? P. Modzelewski w takiej roli wielokrotnie występował w programach telewizyjnych. Podcina gałąź, na której siedzi ?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marcin_piatkowski
Myślę, że to o wiele więcej niż 20 mld. Same zagraniczne markety tak lawirują swoimi dochodami, kosztami i ulgami, że podatków praktycznie nie płacą żadnych w tym kraju! A szkoda bo dochody ich są przeogromne a wyzysk na pracownikach chociażby z racji godzin nadliczbowych - wcale nie mniejszy!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
prorok czy co
Znacznie efektywniejszym pomysłem jest podatek 100%. Należy jedynie uchwalić przepisy wg. których urzędnicy będą rozdzielać pomiędzy obywateli kwoty niezbędne do życia. Proste!
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zgred151
Moze wpierw zaostrzyc kontrole wydatkow i ich niezbednosc dla posłow i urzednikow bo tam dopiero bezholowie . Mnie urzednik skarbowy przy kazdym wydatku pyta jaki to mialo wplyw na przychod , bo jezeli nie , to nie zalicza do kosztow
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bob 202
W praktyce będzie to tak, że ten kto nie dopłacił 2 złote zostanie ukarany grzywną 5000 zł. a ten co nie zapłacił miliona podatku będzie bezkarny.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane