• rozwiń

"Atrakcyjne" obligacje 500 plus nie przekonały rodzin. Będzie lepiej?

"Atrakcyjne" obligacje 500 plus nie przekonały rodzin. Będzie lepiej?
Foto: Shutterstock Foto: Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób, otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus

Od początku roku nabywcy indywidualni wydali na obligacje oszczędnościowe ponad 4 mld zł, a tylko w ostatnim miesiącu było to 870 mln zł - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Sukcesem nie może się jednak pochwalić program specjalnych obligacji dla Rodzin pobierających świadczenia 500 plus, które stanowiły ułamek procenta całej sprzedaży. Zdaniem resortu, kolejne miesiące będą lepsze.

Według MF tegoroczna sprzedaż obligacji klientom indywidualnym będzie najwyższa od 2008 r. Zgodnie z danymi resortu finansów największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje o najkrótszym okresie oszczędzania 2-letnie (79 proc. udział w strukturze sprzedaży), w dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 4-letnie (14 proc.), 10-letnie (5 proc.) oraz 3-letnie (2 proc.).

Inwestycja w obligacje

"W październiku osiągnęliśmy najlepszy miesięczny wynik sprzedaży standardowych obligacji oszczędnościowych od ośmiu lat - 870 mln zł." - głosi komunikat MF.

Resort dodaje, że blisko 70 proc. posiadaczy obligacji oszczędnościowych zapadających w październiku zdecydowało się przedłużyć inwestycję. Znaczna część tego wyniku to rezultat zamiany zeszłorocznej emisji specjalnej.

"Atrakcyjne warunki oprocentowania i elastyczność zapewniająca możliwość wycofania pieniędzy w razie potrzeby – to główne cechy obligacji oszczędnościowych, które coraz bardziej doceniają nasi klienci" - wyjaśnił cytowany w komunikacie MF wiceminister Piotr Nowak.

Rodzina 500 plus

Resort podał, że w październiku pierwszych nabywców znalazły nowe obligacje dla beneficjentów programu Rodzina 500 plus. Na zakup takich obligacji wydanych zostało 783 tys. zł, jakie rodziny  otrzymały w ramach programu wsparcia rodzin z dziećmi.

"Dostępna kwota, jaką beneficjenci programu Rodzina 500 plus mogą przeznaczyć na zakup obligacji rodzinnych, narasta z każdym miesiącem. Zakładamy, że popyt na te instrumenty będzie się ujawniał sukcesywnie - co obserwujemy już w pierwszej dekadzie listopada, w której kupiono wyraźnie więcej obligacji rodzinnych niż w tym samym okresie października"-  - dodał Nowak.

W pierwszym roku oszczędzania nabywcy mogą liczyć na zysk w wysokości 2,6 proc. w przypadku obligacji 6-letnich oraz 3 proc. w przypadku obligacji 12-letnich.

"Tak atrakcyjna oferta umożliwia regularne i bezpieczne gromadzenie środków otrzymanych z programu Rodzina 500 plus na przyszłe potrzeby dzieci"- zapewnia Nowak.

Preferencyjne warunki

Jak poinformował resort finansów, obligacje rodzinne adresowane do beneficjentów programu 500 plus są w ciągłej sprzedaży. "Nie zakładamy sztywnego wolumenu emisji. Warunki oferty listopadowej zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, co oznacza, że oprocentowanie obligacji rodzinnych jest nadal preferencyjnie w stosunku do standardowej oferty obligacji oszczędnościowych. Dotyczy to zarówno pierwszego kuponu, jak i wysokiej marży utrzymanej do ostatniego roku" - wyjaśniło biuro prasowe MF.

Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób, otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus. Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

Specjalne obligacje dla rodzin 500 plus. Sprawdź, ile można na nich zarobić:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dariusz_koszkulv48j
czy to dziwne. 75% z kozystajacych kase przezarla i splacila dlugi. na tyle male maja dochody ze kozystaja z zycia. pozostale 25% na tyle duzo zarabia ze nawet jak to odklada to wklada do banku na lepiej i krócej oprocentowane lokaty. takze rzad dostanie fige z makiem. niestety ale populizm i rozdawnictwo kosztuja
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane