• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Rząd oszczędzi firmy. Szałamacha: wpływy z dywidend będą niższe od planu

Rząd oszczędzi firmy. Szałamacha: wpływy z dywidend będą niższe od planu

Wpływy z dywidend w 2016 roku będą niższe od planowanych i wyniosą 3 mld zł - poinformował w czwartek minister finansów Paweł Szałamacha. Deficyt budżetu państwa po czerwcu br. wyniósł zaś niemal 18,7 mld zł, co stanowi 34,1 proc. planu rocznego.

- Po dyskusji z ministrem skarbu i ministrem energii wzięliśmy pod uwagę plany inwestycyjne polskich firm i potrzeby w energetyce (...). (Wpływy z dywidend - red.) szacuję dzisiaj na poziom 3 mld zł na przestrzeni całego roku - podkreślił minister finansów.

Założenia

Przychody z dywidend spółek Skarbu Państwa od początku tego roku do końca czerwca wyniosły ponad 106 mln zł. Na ten rok założono wpływy z dywidend na poziomie ponad 4,5 mld zł.

Szałamach ocenił ponadto, że "dosyć powoli >>rozpędza się<< nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej". - W przypadku budżetu środków europejskich to wykonanie jest słabsze - dodał.

Szałamacha zwrócił uwagę, że jedną z jego pierwszych decyzji w Ministerstwie Finansów było uznanie wydatków firm na nabycie opcji walutowych za koszty prowadzenia działalności. "To pokazuje, że Ministerstwo Finansów - w przypadku podatników, którzy prowadzą realną działalność gospodarczą - rozumie ich potrzeby i odpowiednio reaguje. Rozumie to, że w przypadku tego typu firm dotychczasowe, rygorystyczne, nieracjonalne podejście naszych poprzedników powodowało zanik bazy podatkowej" - zaznaczył.

Deficyt budżetowy

Deficyt budżetu państwa po czerwcu br. wyniósł niemal 18,7 mld zł, co stanowi 34,1 proc. planu rocznego; dochody ukształtowały się na poziomie 151,6 mld zł, czyli 48,3 proc. całorocznego planu - podało w czwartek MF w szacunkowych danych o wykonaniu budżetu.

Z informacji resortu finansów wynika ponadto, że wydatki wyniosły prawie 170,3 mld zł, co stanowi 46,2 proc. planu.

- Te wyniki są przyzwoite. (...) Następuje odbudowa dochodów podatkowych państwa. Większe dochody podatkowe obserwujemy praktycznie w każdym typie podatków, oprócz tych, które zostały wprowadzone po raz pierwszy w tym roku. To jest wzrost o ponad 7 proc. - podkreślił na czwartkowym briefingu minister finansów Paweł Szałamacha.

- Oznacza to, że zatrzymaliśmy wieloletni "pęd wysychania" dochodów podatkowych. (...) Oczywiście pełna ocena będzie możliwa w styczniu przyszłego roku, bo wtedy zamkniemy cały 2016 rok, ale te zjawiska już następują - zaznaczył szef resortu finansów. Przyznał też, że dość wolno są wydawane pieniądze unijne z nowej perspektywy finansowej.

Szara strefa

Szef MF mówił ponadto o rygorystycznym podejściu resortu wobec szarej i czarnej strefy. - Tolerancja wobec tych patologii postępowała bardzo daleko w ostatnich latach. My to odwróciliśmy. Praca wykonana przez służby podległe mojemu ministerstwu (...) przynosi efekty. Są wyższe dochody w akcyzie, w VAT - podkreślał Szałamacha.

- Na wiosnę przeprowadziliśmy bardzo dużą operację pod kryptonimem "Nysa". Uczestniczyło w niej ponad 1500 pracowników służb skarbowych. (Operacja była) skierowana na sektor paliwowy, (...) na niepłacenie VAT i akcyzy w przypadku importu paliw płynnych z Unii Europejskiej, Republiki Federalnej Niemiec i Republiki Czeskiej - dodał.

Budżet na 2017 rok

Szałamacha poinformował też, że projekt ustawy budżetowej na 2017 rok będzie zakładał deficyt poniżej 3 proc. PKB. - Projekt budżetu na przyszły rok będzie zamknięty z deficytem poniżej 3 proc. - ocenił.

Od stycznia do czerwca br. dochody budżetu państwa były wyższe o 10,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły w tym czasie o 7,4 proc. rok do roku. Dochody z: podatku VAT były wyższe o 7,9 proc. rok do roku. (tj. ok. 4,5 mld zł), z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 4,9 proc. rok do roku. (tj. ok. 1,5 mld zł), z podatku PIT były wyższe o 8,4 proc. rok do roku (tj. ok. 1,7 mld zł), z podatku CIT były wyższe o 2,1 proc. rok do roku (tj. ok. 0,3 mld zł).

MF podało ponadto, że wpływy z podatku bankowego od marca do czerwca wyniosły 1,4 mld zł (na 2016 rok zaplanowano 5,5 mld zł dochodów z tego tytułu).

 

Zobacz materiał "Faktów" TVN o tegorocznym budżecie (30.01.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane