• rozwiń

Minister finansów apeluje. "Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów"

Fiskus rozliczy podatek. Jak się zalogować do Twój e-PIT? Odtwórz: Fiskus rozliczy podatek. Jak się zalogować do Twój e-PIT?
Fiskus rozliczy podatek. Jak się zalogować do Twój e-PIT?

Minister finansów Teresa Czerwińska zaapelowała w piątek, by nie przychodzić z zeznaniami podatkowymi do urzędów. Wyjaśniła, że PIT-y za podatników rozliczy administracja.

Minister wyraziła nadzieję, że ten rok będzie przełomowy, jeśli chodzi o wypełnianie PIT-ów przez podatników. - Pracujemy nad tym, aby to administracja skarbowa wykorzystując ogrom danych, które zbieramy i posiadamy, wypełniła PIT za podatnika - powiedziała szefowa MF w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9".

Zaznaczyła, że nie chodzi o to, aby podatnik wypełniał PIT. - Tutaj podejście jest zupełnie inne. My wypełniamy PIT za podatnika, czyli system elektroniczny w sposób automatyczny uzupełnia dane podatnika, które posiadamy - powiedziała.

System nie musi być skomplikowany

Podkreśliła, że podatnicy, którzy rozliczają PIT-37, czyli uzyskujący dochody z tytułu umowy o pracę, i PIT-38, czyli tzw. dochody kapitałowe, nie muszą się o nic martwić. W takim przypadku deklaracja zostanie automatycznie wygenerowany. - Nie musi podejmować aktywności, jeżeli nie korzysta z żadnych preferencji, ulg i odliczeń, jeżeli nie chce się rozliczać z małżonkiem - wyjaśniła Czerwińska.

Dodała, że podatnik, który będzie chciał się rozliczyć z małżonkiem powinien zalogować się i wybrać taką opcję, natomiast reszta rozliczenia zostanie uzupełniona w sposób automatyczny.

- Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów skarbowych, administracja PIT-37 i PIT-38 uzupełni za podatnika - zaapelowała minister.

Czerwińska uważa, że system podatkowy nie musi być skomplikowany. - Chciałabym, żeby ten system był prostszy, a jego obsługa, czy kontakt z podatnikiem była bardziej intuicyjna - powiedziała. Zaznaczyła, że to się nie dzieje z dnia na dzień, "to pewien proces".

Zgodnie z planami resortu finansów nowa usługa Twój e-PIT będzie dostępna dla podatników od 15 lutego br. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl. Dzięki temu fiskus będzie mógł rozliczyć PIT za podatnika za ubiegły rok podatników wypełniających formularze PIT-37 i PIT-38.

Ułatwienie dla milionów

W usłudze Twój e-PIT system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzystuje wyłącznie te dane, które posiada administracja skarbowa. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.

Jak wyjaśnia MF, jeżeli podatnik zechce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – uzupełni swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi. Resort finansów będzie oferować pomoc w przypadku pytań dotyczących rozliczenia telefonicznie, e-mailowo czy podczas czatu z konsultantem.

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT będzie wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.

Według MF usługa Twój e-PIT ułatwi coroczne rozliczenie PIT milionom Polaków. Podatnik będzie mógł jednak sam zdecydować, czy chce skorzystać z przygotowanego dla niego zeznania podatkowego i ewentualnie je uzupełnić, czy też chce samodzielnie rozliczyć PIT w formie elektronicznej lub złożyć formularz w wersji papierowej w urzędzie skarbowym.

W 2020 r. z usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pawel_werdyn
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Lee4pxd
rok i dwa temu ok połowa PIT była elektronicznea! i tego się nie przeskoczy!!! ludzie nie mają Internetu albo nie potrafią obsługiwać... będzie się działo!
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mrwolf1988
I właśnie dlatego należy składać zeznania podatkowe OSOBIŚCIE. Osobiście jestem zdania, że każdemu urzędnikowi...a zwłaszcza takiemu który będzie miał wgląd do moich danych osobistych i majątkowych...należy patrzeć na ręce. Poddawanie się całkowicie aparatowi administracyjnemu w kwestii pieniędzy może być niebezpieczne...
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ram
Loading...
ram
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane