• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Miliardowy kontrakt dla kopciuszka. Ogromne zaskoczenie w USA

Miliardowy kontrakt dla kopciuszka. Ogromne zaskoczenie w USA
Foto: http://www.defense.gov/ Foto: Do 2040 roku armia planuje zakup około 55 tys. wielozadaniowych pojazdów lądowych dla swoich żołnierzy i floty morskiej, które mają być lepiej opancerzonym zamiennikiem Humvee

Oshkosh Corp. wygrało kontrakt na dostarczenie do amerykańskiej armii nowych lekkich pojazdów taktycznych. Wstępna umowa jest wyceniana na 6,75 mld dol., a dostawa ma objąć 17 tys. pojazdów.

Do 2040 roku armia planuje zakup około 55 tys. wielozadaniowych pojazdów lądowych dla swoich żołnierzy i floty morskiej, które mają być lepiej opancerzonym zamiennikiem Humvee.

Ogromne zaskoczenie

Wstępna umowa jest wyceniana na 6,75 mld dol., a dostawa ma objąć 17 tys. pojazdów - czytamy w oświadczeniu armii, które cytuje Bloomberg.

- Oshkosh buduje pojazdy taktyczne dla Departamentu Obrony od 90 lat, więc żadna inna firma nie rozumie lepiej jaką rolę odgrywają pojazdy taktyczne w naszej armii  - powiedział prezes firmy Charles Szews, cytowany w oświadczeniu.

Jak podkreśla Bloomberg, zwycięstwo było ogromnym zaskoczeniem.

Oshkosh jest bowiem sklasyfikowane dopiero na 99. miejscu na liście największych kontrahentów rządowych w 2014 roku. W tym zestawieniu równych sobie nie miał Lockheed, który ostatecznie przegrał rywalizację o miliardowy kontrakt.

Trzecią firmą, która stanęła do przetargu był AM General, dostawca Humvee. Wielozadaniowego pojazdu kołowego o wysokiej mobilności opracowanego specjalnie dla US Army.

Oshkosh z siedzibą w mieście Wisconsin, po tej wiadomości zanotowało wzrost cen akcji o 10 proc. do 42,55 dol. Na zakończeniu wtorkowych notowań, wzrost jednak wyhamował. Akcje firmy kosztowały 38,52 dol.

Będą odwołania?

Przegrani oferenci mają teraz 10 dni na złożenie odwołania do Government Accountability Office (GAO), instytucji kontrolnej Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Takiej decyzji nie wykluczył Lockheed.

- Sądzimy, że zaprezentowaliśmy bardzo silne rozwiązania i czekamy na więcej szczegółów dotyczących tego wyboru. Przed podjęciem decyzji o potencjalnym odwołaniu - poinformowała spółka w komunikacie po decyzji.

Zwiększanie finansowania

Pojazdy Humvee pojawiły się w armii w 1985 roku, kiedy "improwizowane urządzenia wybuchowe (IED) i inne urządzenia przeciwpancerne nie były głównym czynnikiem planowania wojskowego", napisano w raporcie Congressional Research Service opublikowanym 9 marca br.

Śmiertelne ataki na Humvees podczas wojny w Iraku doprowadziły jednak do przyspieszenia wysiłków, aby zacząć realizację programu zakupów nowych pojazdów opancerzonych o zwiększonej odporności na miny i ataki z zasadzki (MRAP).


Nowe Wspólne Lekkie Pojazdy Taktyczne (JLTV) przewiduje się, że mają być bardziej mobilnym, lżejszym potomkiem wysłużonych MRAP-ów, które ograniczają możliwości terenowe. Przede wszystkim łącząc w sobie mobilność Humvee i większą ochronę MRAP.

Jak wynika z wojskowych dokumentów budżetowych, finansowanie programu JLTV ma zostać podwojone w przyszłym roku do 457 mln dol., w 2018 roku do 1,3 mld dol., by w 2020 roku pochłonąć z budżetu 1,8 mld dol.

W marcu br. USA dostarczyły Ukrainie pojazdy Humvee. Materiał z "Faktów" TVN:


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane