• rozwiń

Rewolucja w płaceniu podatków. Od stycznia ma dotknąć każdego podatnika

Ekspert o rewolucji w płaceniu podatków - indywidualnych mikrorachunkach Odtwórz: Ekspert o rewolucji w płaceniu podatków - indywidualnych mikrorachunkach
Ekspert o rewolucji w płaceniu podatków - indywidualnych mikrorachunkach "Źródło: TVN24 BiS"

Indywidualny mikrorachunek podatkowy wejdzie w życie od przyszłego roku. Ma przyspieszyć rozliczanie opłat i będzie dużym ułatwieniem dla wszystkich "Kowalskich" i każdego przedsiębiorcy - przekonuje minister finansów Marian Banaś.

Szef resortu finansów podkreśla, że mikrorachunek podatkowy ma posiadać każdy podatnik i płatnik - każda osoba fizyczna i przedsiębiorca. Będą na niego kierowane wpłaty z kluczowych podatków takich jak: CIT, PIT oraz VAT.

26 znaków

Numer rachunku będzie można uzyskać na stronie www.podatki.gov.pl oraz w każdym urzędzie skarbowym.

"Mikrorachunki podatkowe będą składały się z 26 znaków, zawierać będą PESEL w przypadku osoby fizycznej lub NIP w przypadku organizacji" - wyjaśnia tvn24bis.pl biuro komunikacji i promocji ministerstwa finansów.

Z kolei jak zaznacza minister, stare rachunki urzędów skarbowych, na których opłacamy PIT, CIT i VAT, zostaną zamknięte 31 grudnia 2019 r.

- Aby przygotować podatników do zmiany, planujemy w czwartym kwartale tego roku uruchomienie tak zwanego generatora mikrorachunków podatkowych. Będzie on działał całodobowo, więc numer swojego mikrorachunku podatkowego będzie można uzyskać w dowolnym momencie, np. korzystając z urządzenia mobilnego - telefonu, tabletu i tym podobnych - wskazuje Banaś.

Jeden rachunek

Według szefa resortu finansów, "najważniejszą korzyścią dla podatnika jest posiadanie jednego indywidualnego mikrorachunku do wpłat kluczowych podatków i to bez względu na zmianę miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności".

Dodaje, że posiadanie jednego mikrorachunku to też mniej błędów wynikających z niepoprawnego podania danych podczas realizacji przelewu. Poprzez szybką identyfikację wpłaty podatkowej będzie ona niezwłocznie rozliczona, co przełoży się np. na uzyskanie od ręki zaświadczenia o niezaleganiu w płatności podatków.

Banaś zaznacza, że "od 1 stycznia 2020 r. podatnik zaoszczędzi swój czas, uniknie błędów przy realizacji przelewów, a jego wpłata zostanie szybciej rozliczona".

Nowoczesne rozwiązania

- Warto nadmienić, że ministerstwo finansów równolegle uruchomiło projekt wdrożenia e-urzędu skarbowego, w którym docelowo każdy podatnik w Polsce będzie mógł zobaczyć wszystkie swoje zobowiązania podatkowe oraz status zrealizowanych wpłat - mówi szef MF.

Dodaje przy tym, że wprowadzane nowoczesne rozwiązania informatyczne służą zarówno podatnikom, jak i mają wpływ na sprawniejsze świadczenie usług przez administrację podatkową.

Szef resortu finansów wskazuje ponadto, że indywidualne mikrorachunki podatkowe (projekt "Witraż") będą aktywne od 1 stycznia 2020 roku i będą obsługiwane przez Narodowy Bank Polski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
TeżAdam
To teraz będzie "fajnie" :( Rozumiem, że każdy mój pracownik będzie sam za siebie wpłacał na swój mikrorachunek składki ZUS i podatek dochodowy, czy ja jako przedsiębiorca będę prowadził 19 takich mikrorachunków dla swoich pracowników?
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Stefan_007
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
zajadacz
I tak ponad połowa ludzi w Polsce twierdzi, że nie płaci żadnych podatków. Co tam VAT i PIT, oni tego nie widzą, bo płacą je pracodawcy i sprzedawcy. Każdy człowiek powinien co miesiąc sam odprowadzać za siebie ZUS i PIT, to wreszcie ludzie by poczuli ile państwo im zabiera.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane