• rozwiń
  • WIG20 2175.51 -0.40%
  • WIG30 2499.91 -0.37%
  • WIG 56317.39 -0.43%
  • sWIG80 11551.33 -0.61%
  • mWIG40 3874.83 -0.50%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

VAT na produkty medyczne zostanie bez zmian? MF wycofuje projekt

VAT na produkty medyczne zostanie bez zmian? MF wycofuje projekt
Foto: Shutterstock Foto: Stawka 8 proc. pozostałaby w odniesieniu do soczewek, które służą do korekcji wzroku - czytamy w projekcie

Projekt nowelizacji ustawy o VAT przewidujący podniesienie stawki tego podatku na smoczki, czy soczewki inne niż korekcyjne został wycofany; MF sprawdzi, czy jest możliwe pozostawienie części stawek na obecnym poziomie - poinformowało we wtorek biuro prasowe resortu finansów.

Chodzi o przygotowany w MF projekt podwyższający VAT do stawki podstawowej 23 proc. z dotychczasowej stawki 8 proc. m.in. na niektóre wyroby z gumy i soczewki kontaktowe oraz okularowe inne niż korekcyjne. Jest on po konsultacjach, w zeszłym tygodniu miał się nim zająć rząd.

Zmiany wymuszone przez Trybunał

"Ministerstwo Finansów wycofało projekt ustawy w tej sprawie i będzie analizować możliwości pozostawienia części stawek na obecnym poziomie" - poinformowało MF. "Zmianę dotyczącą stawki podatku VAT na niektóre towary związane z ochroną zdrowia, na smoczki dla dzieci wymusza na Polsce wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Trybunał stwierdził bowiem, że Polska naruszyła przepisy dyrektywy VAT w związku z utrzymywaniem obniżonej 8 proc. stawki podatku VAT – zamiast stawki podstawowej 23 proc." - dodano.

Resort finansów przygotował projekt nowelizacji ustawy o VAT, w myśl której obniżona 8-procentowa stawka tego podatku będzie mogła pozostać tylko w odniesieniu do części produktów gumowych, tzn. do osłonek antykoncepcyjnych (m.in. prezerwatyw) i poduszek pneumatycznych. Zostanie natomiast podwyższona do 23 proc. np. na smoczki, rozpylacze, kroplomierze i termofory. "Produkty, które nie posiadają statusu wyrobu medycznego, będą podlegały opodatkowaniu podstawową stawką VAT" - pisano w uzasadnieniu do projektu.

Analogicznie stawka 8 proc. pozostałaby w odniesieniu do soczewek, które służą do korekcji wzroku, natomiast zostałaby podwyższona do stawki podstawowej 23 proc. w odniesieniu do innych szkieł i soczewek (np. okularów przeciwsłonecznych). Nowela miała wejść w życie od 1 lipca 2016 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane