• rozwiń

MF sfinansowało ponad trzy czwarte potrzeb pożyczkowych, ma 55 mld zł rezerw

MF sfinansowało ponad trzy czwarte potrzeb pożyczkowych, ma 55 mld zł rezerw

Ministerstwo Finansów sfinansowało ponad trzy czwarte tegorocznych potrzeb pożyczkowych, ma rezerwę w wysokości ok. 55 mld zł - poinformował w piątkowym komentarzu wiceminister finansów Piotr Nowak.

- Po lipcu sfinansowane mamy ponad 3/4 całorocznych potrzeb pożyczkowych oraz utrzymaliśmy wysoką rezerwę płynnych środków złotowych i walutowych na poziomie ok. 55 mld zł - wskazał Nowak.

Potrzeby pożyczkowe

- Poziom zaawansowania finansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych pozwala nam w dalszym ciągu ze spokojem obserwować sytuację rynkową i odpowiednio kształtować podaż skarbowych papierów wartościowych. Nasza aktywność rynkowa w okresie wakacyjnym jest ograniczona - dodał.

Wyjaśnił, że w sierpniu resort finansów planuje przeprowadzenie jednego przetargu. Przyjęta wielkość podaży 4-8 mld zł jest zbliżona do wartości wypływów środków z budżetu na rynek z tytułu wykupu i obsługi długu (7,3 mld zł). Struktura podaży określona zostanie bliżej terminu przetargu w zależności od sytuacji rynkowej. - W najbliższej przyszłości nie planujemy emisji bonów skarbowych - zastrzegł.

Papiery skarbowe

Zgodnie z informacjami MF, w czerwcu portfel złotowych papierów skarbowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 4 mld zł. Inwestorzy zagraniczni zwiększyli swoje zaangażowanie zwłaszcza w papierach średnio- i długoterminowych (przyrost o 5,6 mld zł dla zapadalności powyżej 3 lat).

- W lipcu najprawdopodobniej odnotujemy spadek zadłużenia wobec inwestorów zagranicznych, głównie ze względu na wykup obligacji zapadających 25 lipca. Część tych środków zapewne reinwestowana została na przetargu 28 lipca, co jednak - z uwagi na datę rozliczenia przypadającą już w sierpniu - widoczne będzie dopiero w danych za kolejny miesiąc - dodał.

Wcześniej MF poinformowało, że w przetargu zaplanowanym na 18 sierpnia zaoferuje sprzedaż obligacji skarbowych o wartości 4-8 mld zł. W czwartek resort sprzedał trzy rodzaje obligacji za prawie 8 mld zł przy popycie ponad 13,4 mld zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane