• rozwiń
  • WIG20 2161.38 +0.31%
  • WIG30 2447.51 +0.31%
  • WIG 57042.58 +0.46%
  • sWIG80 11481.92 +0.27%
  • mWIG40 3643.87 +0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:00

Dostosuj

Zbliża się podzielna płatność. Zwroty podatku VAT mają "istotnie przyspieszyć"

Rewolucja w administracji skarbowej Odtwórz: Rewolucja w administracji skarbowej
Foto: Na tle innych krajów Europy nasz system zwrotu VAT, jest stosunkowo szybki | Video: Rewolucja w administracji skarbowej

Prace nad wprowadzeniem mechanizmu split payment, czyli podzielonej płatności wychodzą z fazy koncepcyjnej i wchodzą w fazę projektową - poinformował w Sejmie wiceminister finansów Paweł Gruza. Wskazał, że dzięki temu firmy będą szybciej dostawać zwrot VAT.

Gruza przedstawił na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki i rozwoju informację o wpływie dokonanej w styczniu tego roku zmiany przepisów regulujących zwrot podatku VAT na kondycję polskich przedsiębiorców.

Zwrot VAT-u

Poinformował, że z zebranych przez resort finansów danych wynika, że na tle innych krajów Europy nasz system zwrotu VAT, jest stosunkowo szybki.

- Nawet w krajach "starej Unii", niektóre państwa mają znacznie dłuższe terminy zwrotu VAT-u, nawet tryb przyspieszony jest u nich dłuższy niż nasz najdłuższy termin - powiedział.

Jego zdaniem patrząc na terminy zwrotów VAT trzeba brać pod uwagę nie tylko ostatnie zmiany, ale stan obecnej legislacji i praktyki w kontekście tego, co się dzieje w Europie.

Dodał, że w Niemczech w ogóle nie ma nominalnego terminu na zwrot VAT firmie, ale np. w Wielkiej Brytanii podatek zwraca się w terminie 10 dni.

- Średnia unijna jest faktycznie dłuższa niż to, co mamy w Polsce. Te delikatne zmiany (...) nie zmieniają generalnego obrazu naszego systemu, który polega na tym, że stosunkowo szybko zwracamy VAT - podkreślił.

Wyjaśnił, że sensem ostatnich zmian, które ułatwiają wstrzymywanie zwrotu VAT, jest możliwość weryfikacji przez fiskusa łańcucha dostaw.

Według niego polskie traciło miliardy należnych dochodów. Podkreślił, że dziś fiskus ma nowe możliwości działania - prewencyjne.

Podzielna płatność

Gruza zapowiedział kolejne zmiany przepisów. Poinformował, że ministerstwo wychodzi z fazy koncepcyjnej do projektowej przy budowie mechanizmu podzielonej płatności - split payment.

- To będzie polegać na tym (...), żeby poprzez wykreowanie bezpiecznej przestrzeni w infrastrukturze rachunków bankowych, w której może się poruszać VAT należny i naliczony przedsiębiorstw, spowodować przyspieszenie tych zwrotów - wyjaśnił.

Dodał, że mowa jest o "istotnym przyspieszeniu".

Z przedstawionych przez MF posłom danych wynika, że w 2016 r. organy podatkowe dokonały zwrotów VAT na łączną kwotę prawie 94 mld zł, wstrzymano zwroty na ok. 3,5 mld zł.

Zgodnie z dotychczasowymi informacjami resortu finansów, split payment ma przewidywać, że sprzedawca będzie otrzymywać kwotę netto na swój rachunek podstawowy, natomiast VAT wpływałby na jego specjalne konto VAT. Z tego konta firma mogłaby płacić VAT naliczony na fakturach, które otrzymuje od swoich dostawców. Różnica byłaby odprowadzana do urzędu skarbowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane