• rozwiń

Koniec górki w budżecie. Ministerstwo pokazało najnowsze dane

Morawiecki: odzyskaliśmy z rąk mafii 10 mld euro Odtwórz: Morawiecki: odzyskaliśmy z rąk mafii 10 mld euro
Morawiecki: odzyskaliśmy z rąk mafii 10 mld euro "Źródło: tvn24"

Deficyt budżetowy po lipcu 2018 roku wyniósł 858,7 miliona złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Zgodnie z komunikatem po lipcu, dochody  budżetu wyniosły 212,2 mld zł, czyli 59,6 procent zaplanowanych w tym roku dochodów w wysokości 355,7 mld zł. Wydatki budżetu sięgnęły 213 mld zł, czyli 53,6 procent planowanych w tym roku wydatków w wysokości 397,2 mld zł.

Tym samym po lipcu budżet miał deficyt w wysokości 858,7 mln zł, wobec nadwyżki w wysokości 9,5 mld zł po czerwcu.

MF podało w komunikacie, że w okresie od stycznia do lipca dochody budżetu państwa były wyższe o 6 mld zł w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do ubiegłego roku o ok. 6,8 procent, tj. około 12,5 mld zł.
Wzrost dochodów z podatków

Ministerstwo wyjaśnia, że dochody z podatku VAT były wyższe o 2,8 procent rok do roku, czyli około 2,6 mld zł. Dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 6,5 procent rok do roku (tj. ok. 2,5 mld zł), dochody z podatku PIT były zaś wyższe o 15,1 procent (tj. ok. 4,2 mld zł).

Ponadto dochody z podatku CIT były wyższe o 16,4 procent rok do roku (tj. ok. 2,9 mld zł), a dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatek bankowy) były wyższe o 4,0 procent.

"Wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych" - tłumaczy MF.

Jak napisano w komunikacie, w okresie styczeń - lipiec 2018 roku wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło około 16,0 mld zł i było niższe o około 6,6 mld zł (tj. 29,1 procent) w stosunku do okresu styczeń - lipiec 2017 roku. Dodano, że spowodowane jest to wpłatą z zysku z Narodowego Banku Polskiego w czerwcu 2017 roku w kwocie 8,7 mld zł, która nie wystąpiła w 2018 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
KIVLOW
No to skoro nie ma czym się martwić i jest DOBRZE to podwyżka dla służb mundurowych jak najbardziej jest do osiągnięcia.
Strażakom za tą akcję w Szwecji na 105% bo teraz to Ci bohaterowie dostają to żenada i za 2-3 lata zabraknie ich i nie będzie miał kto nas ratować !!!!
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane