• rozwiń
  • WIG20 2216.02 +0.68%
  • WIG30 2516.76 +0.59%
  • WIG 58400.76 +0.44%
  • sWIG80 11551.04 -0.33%
  • mWIG40 3804.67 +0.16%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:21

Dostosuj

Chcesz wieść dostanie życie? Czytaj książki za młodu

Chcesz wieść dostanie życie? Czytaj książki za młodu
Foto: Shutterstock Foto: Finansowy sukces na wyciągnięcie książki

Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy - mawiał rzymski filozof Cyceron. Jak się okazuje, może być też oznaką trudnej sytuacji finansowej w przyszłości.

Nowe badanie, przeprowadzone przez trzech ekonomistów z Uniwersytetu w Padwie, wykazało silną korelację pomiędzy zarobkami mężczyzn a liczbą książek, wśród których dorastali.

Giorgio Brunello, Guglielmo Weber i Christoph Weiss badali okres od 1920 do 1956 roku. Sprawdzali, czy dziecko (w wieku 10 lat) mieszkało w domu, w którym znajduje się mniej niż 10 książek, półka z książkami, regał z książkami (maksymalnie 100 sztuk), dwa regały lub więcej niż dwa regały.

Umiejętności dzięki książkom

W badaniu brało udział 6 tys. mężczyzn z dziewięciu europejskich krajów. Okazało się, że chłopcy, którzy mają dostęp do wielu książek, mogą w przyszłości zarabiać więcej niż ci, którzy wychowują się w otoczeniu tylko kilku egzemplarzy.

Ekonomiści mają wiele teorii dotyczących wyników swoich badań. „Być może książki mają znaczenie, ponieważ zachęcają dzieci do czytania, a czytanie może może mieć pozytywny wpływ na wyniki w nauce. Ponadto dom pełen książek wskazuje na korzystne warunki społeczno-ekonomiczne” - wyjaśniają.

Dodają, że dzięki liczbie książek w domu można skutecznie przewidzieć wyniki testów poznawczych dzieci. Te, które dorastają w domu pełnym książek, zyskują poznawcze i społeczno-emocjonalne umiejętności, które są niezwykle istotne dla sukcesu finansowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane