• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Oszuści na Facebooku i portalach aukcyjnych. Nie klikajcie w takie linki

Hakerzy są coraz sprytniejsi. Jak się zabezpieczać przed cyberatakami? Odtwórz: Hakerzy są coraz sprytniejsi. Jak się zabezpieczać przed cyberatakami?
Hakerzy są coraz sprytniejsi. Jak się zabezpieczać przed cyberatakami? "Źródło: TVN24 BiS"

Nowy rodzaj przestępstwa. Oszuści wyłudzają dane dostępu do kont za pośrednictwem portali społecznościowych i serwisów aukcyjnych - ostrzega mBank. Wysyłają przez komunikatory link z prośbą o zapłatę. Aby nie dać się oszukać, nie należy logować się do banku z linków wysyłanych przez osoby trzecie - radzi klientom.

O nowym sposobie przestępców informuje mBank w komunikacie dla swoich klientów.

Oszukiwanie znajomych

Oszuści włamują się na konta na Facebooku i - podszywając się pod daną osobę - nawiązują w jej imieniu kontakt ze znajomymi. Tłumacząc się na przykład brakiem gotówki, proszą o pomoc i zrobienie przelewu. Najczęściej chodzi o opłatę za przedmiot lub usługę. Przesyłają znajomemu link kierujący do fałszywego serwisu szybkich płatności, który łudząco przypomina istniejący serwis. Tam ofiara oszustwa zostaje przekierowana na fałszywą stronę logowania do swojego banku.

Logując się, ofiara przesyła przestępcom swoje dane. Następnie wykorzystując te informacje logują się oni do prawdziwego serwisu bankowego. W tym czasie na fałszywej stronie banku wyświetla się komunikat wymagający wpisania hasła SMS. Przestępcy wykorzystują i tę informację, autoryzują zlecone przez siebie transakcje i kradną pieniądze.

Fałszywe ogłoszenie

Drugi sposób to wystawienie fałszywego ogłoszenia na portalach ogłoszeniowych lub aukcyjnych. Przestępca prosi o przelew bezpośrednio z rachunku bankowego, przesyłając link do systemu płatności. Korzystając z przesłanego linku, oszukiwany loguje się najpierw do serwisu łudząco przypominającego znane systemy płatności, a następnie jest przekierowywany do fałszywego serwisu podszywającego się pod bank. Kontynuując operację, samodzielnie autoryzuje i tym samym zleca przelew zasilający rachunek przestępcy.

Aby nie dać się oszukać, nie należy logować się do banku z linków wysyłanych przez osoby trzecie. Należy samemu wpisać adres swojego banku i zalogować się. Nie wolno również nikomu podawać danych logowania, ani jednorazowych haseł banku wysyłanych przez SMS w celu potwierdzenia transakcji - uczula klientów mBank.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane