• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

500 plus i nie tylko. Będą ułatwienia dla składających wnioski

500 plus i nie tylko. Będą ułatwienia dla składających wnioski

- Do końca roku chcemy ułatwić składanie drogą internetową, za pośrednictwem profilu zaufanego, wniosków o pięć świadczeń: 500 plus, becikowego, świadczeń rodzinnych, świadczenia rodzicielskiego i Karty Dużej Rodziny - zapowiedział wiceszef resortu rodziny Bartosz Marczuk. Wyjaśnił, że od tego tygodnia profil zaufany można zakładać za pośrednictwem bankowości elektronicznej w PKO BP, ale wkrótce dołączą kolejne banki.

Marczuk ocenił , że uruchomiona możliwość składania wniosków o 500 plus za pośrednictwem bankowości elektronicznej okazała się dużym ułatwieniem, z którego chętnie korzystano.

Najwięcej wniosków drogą elektroniczną składano w pierwszych dniach, ok. 95 proc. złożono za pośrednictwem banków, a można to też było zrobić przez system Emp@tia, platformę ePUAP oraz PUE ZUS.

Wniosek przez internet

W sumie 20 proc. wniosków o świadczenie wychowawcze rodzice złożyli przez internet. Ta forma cieszyła się największą popularnością w woj. mazowieckim (27 proc.), śląskim i dolnośląskim (po 25 proc.).

- Ponieważ wyszło tak dobrze, to pani minister dała zielone światło do tego, żeby ten proces digitalizacji posuwać do przodu. My już nad tym procesem bardzo intensywnie pracujemy - powiedział Marczuk.

Profil zaufany

Przypomniał, że od tego tygodnia profil zaufany można zakładać za pośrednictwem bankowości elektronicznej, na razie w jednym banku - PKO BP, ale - jak podkreślił - wkrótce dołączą kolejne. Zwrócił przy tym uwagę, że obecnie jest w Polsce 16 mln użytkowników bankowości elektronicznej.

- My, jako usługodawcy dla Polaków, chcielibyśmy wykorzystać ten moment, żeby do końca tego roku umożliwić składanie wniosków online za pośrednictwem profilu zaufanego o pięć świadczeń" - zapowiedział wiceminister.

Jak wyjaśnił, chodzi o: świadczenie wychowawcze, świadczenia rodzinne, świadczenie rodzicielskie, tzw. becikowe oraz Kartę Dużej Rodziny.- Chcielibyśmy, żeby do końca tego roku wszystko można było załatwić online, bez wychodzenia z domu, bez wizyty w urzędzie, bez żadnych zaświadczeń - mówił Marczuk.


- Ja sam mam pięcioro dzieci i wciąż - wstyd się przyznać - nie mam Karty Dużej Rodziny, ale żartuję ze swoimi pracownikami, że dopóki nie będę mógł tego zrobić online, dopóty tego nie zrobię. Więc śmieję się, że robię to dla siebie - żartował wiceminister.

Marczuk uczestniczył w konferencji Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podsumowującej pół roku obowiązywaniu programu Rodzina 500 plus.

 


Zobacz, kulturalne 500 plus:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane