• rozwiń

Młodzi, zdolni, aktywni. Znamy Przedsiębiorcę Roku EY

Marcin Grzymkowski Przesiędbiorcą Roku EY Odtwórz: Marcin Grzymkowski Przesiędbiorcą Roku EY
Foto: TVN24 BiS | Video: TVN24 BiS Foto: Marcin Grzymkowski Przedsiębiorcą Roku EY | Video: Marcin Grzymkowski Przesiędbiorcą Roku EY

Marcin Grzymkowski, założyciel firmy eobuwie.pl, został zwycięzcą 14. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Zwycięzca jest też laureatem kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność. W kategorii Produkcja i Usługi zwyciężył Jan Kalisz, prezes firmy Fibrain. Z kolei Barbara Sołtysińska, twórczyni LifeTube i indaHash została laureatką w kategorii Nowy Biznes. Nagrodę Specjalną otrzymały założycielki Phenicoptere - Monika Żochowska i Ewa Dudzic. Jednym z partnerów tegorocznej edycji konkursu i Gali Finałowej EY była TVN24 BiS.

W tegorocznej edycji konkursu po raz pierwszy zdobywcą tytułu EY Przedsiębiorca Roku został laureat kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność. Niezależne jury nagrodziło Marcina Grzymkowskiego za "napisanie historii transformacji gospodarczej w pigułce - przekształcenie firmy rodzinnej, działającej tradycyjnymi metodami, w firmę epoki digitalizacji - o dużej skali i znakomitych wynikach finansowych."

Systematyczny rozwój

Eobuwie.pl to lider sprzedaży online markowego obuwia, akcesoriów i galanterii skórzanej. Firma działa w Polsce, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie, w Czechach, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii oraz w Rumunii. W planach jest dalszy rozwój rynków zagranicznych. Od dziewięciu lat spółka systematycznie się rozwija, notując coroczne wzrosty sprzedaży. Od konkurencji odróżnia ją elastyczność i szybkość dostaw, bezpłatne zwroty oraz wysoka jakość usług. Eobuwie.pl ma w ofercie ponad 450 marek oraz asortyment przekraczający 35 000 produktów. W 2015 r. firma połączyła się z CCC, które posiada blisko 75 proc. akcji spółki.

- Zwycięzca 14. edycji, Marcin Grzymkowski, stworzył firmę, która jest liderem w swojej kategorii i która konsekwentnie podbija kolejne rynki, wykorzystując efekt skali. Miał odwagę i wizję w budowaniu swojej marki eobuwie.pl. W przypadku tej firmy innowacja to przełamanie tradycyjnego myślenia, że buty przed zakupem trzeba mierzyć. Plan rozwoju firmy zakłada zdobycie pozycji lidera internetowej sprzedaży obuwia w Europie Środkowej i Wschodniej - powiedział Bartłomiej Smolarek, audytor konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Grzymkowski będzie reprezentował Polskę podczas światowego finału EY World Entrepreneur of the Year w czerwcu 2017 roku, w Monte Carlo, w którym zmierzy się z laureatami z około 60 lokalnych edycji.

Twórca eobuwie.pl został także laureatem kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność za "wykorzystanie nowych technologii do przekształcenia tradycyjnego biznesu w nowoczesny - transformację, której towarzyszy sukces biznesowy".

Strategiczny gracz

W kategorii Produkcja i Usługi zwyciężył Jan Kalisz, prezes firmy Fibrain. Nagroda została przyznana za: "nieustanne dążenie do unowocześniania produktu i skuteczne angażowanie młodych ludzi do pracy przy rozwijaniu firmy."

Fibrain jest strategicznym graczem na ryku technologii światłowodowych. Firma działa w biznesie od ponad dwudziestu lat i z powodzeniem sprzedaje produkty do transmisji światłowodowej na blisko 40 zagranicznych rynkach. Spółka posiada 3 nowoczesne ośrodki produkcyjne oraz rozbudowane działy B+R. FIBRAIN to innowacyjna firma, która przeznacza znaczące środki na badania i rozwój, ponieważ, zdaniem Jana Kalisza, jest to fundament rozwoju przedsiębiorstwa.

Za "zmysł tworzenia"

W kategorii Nowy Biznes, przeznaczonej dla firm, które są na rynku od dwóch do pięciu lat, zwyciężyła założycielka LifeTube i indaHash, Barbara Sołtysińska. LifeTube zajmuje się wprowadzaniem oraz wspieraniem marek na YouTube dzięki współpracy z najpopularniejszymi twórcami wideo. Obecnie zrzesza ponad 260 kanałów, które łącznie docierają do 32 mln subskrybentów.

Zobacz Sołtysińską w programie "Debata Młodych".

LifeTube jest liderem rynku influencer marketingu w Polsce. Wśród klientów są największe marki ze wszystkich branż - w ciągu trzech lat istnienia LifeTube zrealizował ponad 850 kampanii. indaHash to międzynarodowa platforma do automatyzacji współpracy z influencerami. W 2016 roku indaHash zrealizował ponad 250 kampanii dla globalnych marek - na rynku polskim, niemieckim, w Wielkiej Brytanii i RPA. Obecnie zrzesza ponad 75 tys. influencerów. Jury przyznało tytuł Barbarze Sołtysińskiej za "zmysł tworzenia i rozwijania innowacyjnych firm o dużej wartości".

- W 14. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku aż 45 proc. wszystkich zgłoszonych uczestników stanowiły firmy w kategorii Nowy Biznes. To pokazuje ogromną siłę, jaka drzemie w polskich młodych przedsiębiorcach. Wiele z nich ma bardzo innowacyjne produkty i nowatorskie podejście. Teraz przed nimi trudne wyzwanie, w jaki sposób przejść do stworzenia dużego biznesu – tłumaczy Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Programu EY Przedsiębiorca Roku.

Wystarczy tylko woda

Nagroda Specjalna w tegorocznej edycji trafiła do Moniki Żochowskiej i Ewy Dudzic z Phenicoptere za "konsekwencję w opracowaniu i wprowadzaniu na rynek zupełnie nowego produktu, który niesie duży potencjał rozwojowy."

Firma Phenicoptere stworzyła nową kategorię produktów w branży kosmetycznej - tekstyliów do demakijażu. Rękawiczki GLOV pozwalają oczyścić skórę tylko przy użyciu wody. Technologia została opracowana w Korei Południowej, ale rękawiczki są produkowane w Janowie Lubelskim. Ambicją założycielek jest, by GLOV stał się synonimem słowa "demakijaż". Eksport stanowi obecnie 83 proc. obrotów firmy.

Ważne gremium

O zwycięstwie w konkursie zdecydowało 10-osobowe jury, W jego skład wchodzą: Jerzy Koźmiński - Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, prof. Paweł Buszman, prezes American Heart of Poland, Przedsiębiorca Roku 2015, Leszek Czarnecki, Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding, Andrzej Dębowski, Prezes Zarządu Ustka Apartamenty, Marcin Iwiński, Wiceprezes Zarządu CD Projekt, Przedsiębiorca Roku 2008, Adam Krzanowski – Prezes Grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014, Krzysztof Pawiński, Prezes Grupy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011, Ewald Raben, Prezes Grupy Raben, Przedsiębiorca Roku 2012, Jacek Siwicki, Prezes Enterprise Investors oraz Andrzej Wiśniowski, twórca i właściciel firmy WIŚNIOWSKI, Przedsiębiorca Roku 2013.

Dotychczasowi laureaci tytułu EY Przedsiębiorca Roku to: Krzysztof Pawłowski (Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu), Zbigniew Sosnowski (Kross), Tadeusz Winkowski (Quad/Graphics), Maciej Duda (Polski Koncern Mięsny DUDA), Dariusz Miłek (CCC), Michał Kiciński i Marcin Iwiński (CD Projekt), Piotr Mikrut (Śnieżka), Ryszard Florek (FAKRO) Krzysztof Pawiński (Grupa Maspex), Ewald Raben (Grupa Raben) Andrzej Wiśniowski (WIŚNIOWSKI), Adam Krzanowski (Grupa Nowy Styl) oraz Paweł Buszman (American Heart of Poland).

Partnerami 14. polskiej edycji konkursu i Gali Finałowej EY Przedsiębiorca Roku są: TVN24 BiS, PKO Bank Polski, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, "Gazeta Wyborcza", Radio TOK FM, "Harvard Business Review Polska", WP Money.pl oraz Tor Wyścigów Konnych Służewiec.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane