• rozwiń
    • WIG20 2204.00 -0.37%
    • WIG30 2493.05 -0.28%
    • WIG 57879.16 -0.19%
    • sWIG80 11417.61 -0.31%
    • mWIG40 3668.50 +0.53%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:23

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

"Zupełnie nowe możliwości". Macierewicz chce rozszerzyć współpracę z Finlandią

Polskie rosomaki w akcji. Atlantic Resolve w Drawsku Odtwórz: Polskie rosomaki w akcji. Atlantic Resolve w Drawsku
Polskie rosomaki w akcji. Atlantic Resolve w Drawsku "Źródło: tvn24"

Możliwe jest rozszerzenie współpracy z fińską firmą Patria. Współpraca miałaby polegać na modernizacji obecnie produkowanych transporterów opancerzonych Rosomak, które są wytwarzane w Siemianowicach Śląskich - powiedział w środę szef resortu obrony Antoni Macierewicz.

Minister spotkał się w Helsinkach z przedstawicielami firmy Patria, od której kilkanaście lat temu Polska kupiła licencję na produkcję kołowego transportera opancerzonego Rosomak.

- Podczas tej rozmowy pojawiły się zupełnie nowe możliwości przenoszące naszą współpracę na dużo wyższy poziom. Mówiliśmy o rozszerzeniu tej współpracy, o nowych modelach KTO Rosomak, czyli upgradowaniu, modyfikacji, modernizacji tych wozów, które dzisiaj są produkowane - powiedział Macierewicz.

Jak dodał, propozycje, które przedstawiła strona fińska, "są bardzo interesujące zarówno z technicznego, jak i biznesowego punktu widzenia". - Oczywiście mówimy o takich działaniach, które pozwolą eksportować także te nowe wozy bojowe, które by po modyfikacji powstały - powiedział.

Nowocześniejszy sprzęt

Według szefa MON zaletą tego rozwiązania jest to, iż działoby się to w ramach obecnej umowy z Patrią, która obowiązuje do 2050 roku.

- Nie będzie to wymagało żadnych nowych porozumień zasadniczych, tylko uszczegóławiania dotychczasowo istniejących - zaznaczył. - Będzie to dużo nowocześniejszy sprzęt mogący rywalizować ze wszystkimi innymi, jakie dotychczas są na rynku międzynarodowym - podkreślił Macierewicz.

Produkowany na licencji w Polsce Rosomak to wersja modułowego wozu opancerzonego AMV, skonstruowanego przez koncern Patria, należący w większości do fińskiego rządu i zaangażowany w produkcję pojazdów, amunicji, systemów kierowania i dowodzenia, a także montaż, obsługę i modernizacje samolotów i śmigłowców oraz programy szkolenia pilotów.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane