• rozwiń

Padł rekord na rynku kart płatniczych w Polsce

Sadowski: coraz więcej osób płaci kartą Odtwórz: Sadowski: coraz więcej osób płaci kartą
Sadowski: coraz więcej osób płaci kartą "Źródło: TVN24 BiS"

Liczba kart płatniczych w Polsce na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku wyniosła 40,4 miliona - wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego. To o 171 tysięcy więcej niż w rekordowym do tej pory drugim kwartale 2018 roku.

"Obserwowana od lat tendencja wzrostowa spowodowała, iż liczba kart na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrosła niemal 1,5-krotnie (z poziomu 28 mln kart w 2008 roku), a na przestrzeni ostatnich 14 lat wzrosła ponad 2,5-krotnie (z poziomu 15,5 mln kart w 2004 roku)" - poinformował bank centralny.

Najpopularniejsze karty

Podstawową kategorią kart w Polsce są karty debetowe, które stanowią 79,1 procent wydanych w Polsce. Łączna liczba kart debetowych wyniosła 32 mln sztuk i zwiększyła się o 272 tysiące w trzecim kwartale 2018 roku.

Drugą kategorią kart najczęściej spotykanych w Polsce są karty kredytowe (14,5 procent), których łączna liczba wyniosła w Polsce 5,87 mln sztuk. Liczba kart kredytowych na przestrzeni trzeciego kwartału 2018 roku zwiększyła się o 15,3 tysiąca.

Z kolei liczba kart przedpłaconych wynosiła 2,3 mln sztuk i była o 116 tysięcy mniejsza (spadek o 5 procent) niż na koniec czerwca ubiegłego roku.

Jak podał NBP, charakterystycznym zjawiskiem obserwowanym na rynku polskim jest dalszy wzrost liczby kart z funkcją zbliżeniową. Na koniec września 2018 roku w Polsce było ich 33,5 mln.

W ciągu kwartału liczba zwiększyła się o 580 tysięcy i na koniec września 2018 roku udział kart zbliżeniowych w ogólnej liczbie kart płatniczych osiągnął rekordowy poziom i wynosił 82,8 procent (w poprzednim kwartale wynosił 81,8 procent).Według danych z banków w trzecim kwartale odnotowano wzrost o 4 procent zarówno liczby jak i wartości transakcji przeprowadzonych przy użyciu kart płatniczych. "Przeprowadzono 1,4 mld transakcji kartami płatniczymi o łącznej wartości 185,9 mld zł" - czytamy w raporcie.

Pojedyncza transakcja dokonana przy użyciu karty płatniczej wynosiła średnio 132 zł. Analogicznie jak w poprzednim kwartale.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane