• rozwiń

Kwota wolna w Polsce najniższa w Europie. Do lidera brakuje nam sporo

Kwota wolna w Polsce najniższa w Europie. Do lidera brakuje nam sporo
Foto: Shutterstock Foto: Euro2-16.jpg

Polska znajduje się na szarym końcu zestawienia krajów europejskich pod względem wysokości kwoty wolnej od podatku, jaka przysługuje ok. 21 mln podatników. W porównaniu do lidera - Cypru - wartość kwoty w naszym kraju jest 26 razy niższa - wynika z raportu PwC.

Prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą we wtorek przez Sejm ustawę o kwocie wolnej od podatku. Do końca listopada ma być ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Tym samym od początku nowego roku kwota zwolniona z opodatkowania dla najmniej zarabiających wzrośnie z 3091 zł do 6,6 tys. zł. Resort finansów obliczył, że zmiana będzie korzystna dla około trzech milionów podatników, ok. 650 tys. najbogatszych osób straci na niej.

Kwota wolna od podatku

Tymczasem dla zdecydowanie większej liczby Polaków - bo ok. 21 mln osób - nic się nie zmieni. A jak wynika z badań PwC, kwota wolna od podatku w Polsce (3091 zł) jest najniższa w Europie. W przeliczeniu na unijną walutę daje to około 750 euro, co plasuje nas na szarym końcu listy.

W porównaniu z innymi krajami Starego Kontynentu nasz kraj wypada bardzo niekorzystnie. Daleko nam do lidera zestawienia - Cypru, gdzie, kwota wolna od podatku wynosi aż 19 500 euro (78 tysięcy zł). Na dalszych miejscach podium znalazły się Finlandia i Wielka Brytania, gdzie rządy zdecydowały o podwyższeniu kwoty.
Mieli dać radę – ale nie dają. PiS daje mniej, niż obiecywał w kampanii wyborczej:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
JaKowa
Brawo PiS! Ten rząd to przykład, że władza zawsze się wyżywi. A obywatel niech się martwi o siebie. Złodzieje funduszy społecznych i wyzyskiwacze społeczeństwa to kwintesencja tej dobrej zmiany.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane