• rozwiń

Temat: Podatki

Ludzie, pieniądze, nowa kwota wolna. Zobacz, kto zyska

Ludzie, pieniądze, nowa kwota wolna. Zobacz, kto zyska
Foto: Shutterstock Foto: Kwotą wolną od podatku zajmie się Senat

Planowane zmiany w kwocie wolnej od podatku oznaczają, że osoby zarabiające 6 600 zł rocznie lub mniej nie zapłacą podatku dochodowego. Zaś najlepiej zarabiający zostaną kwoty pozbawieni. Kto zyska na podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, a kto zapłaci wyższą daninę? Przedstawiamy konsekwencje zmian w podatkach, którymi w poniedziałek zajmie się Senat.

Osoby zarabiające 6 600 zł rocznie i mniej nie zapłacą podatku dochodowego.

W przypadku pracowników, którzy zarabiają pomiędzy 6 600 zł a 11 000 zł rocznie, kwota wolna będzie wyższa niż obecnie. Ale będzie się stopniowo zmniejszała. A osoby, które zarabiają rocznie powyżej 11 000 zł będą korzystały z obecnego pułapu kwoty wolnej, czyli 3091 zł.

Jak podał resort finansów, dla podatników z dochodem rocznym od 11 000 zł do 85 528 zł roczna kwota wolna od podatku pozostanie od początku 2017 roku na obecnym poziomie - 3091 zł.

Dla podatników w drugiej skali, z dochodem w przedziale 85 528-127 000 zł kwota wolna będzie obniżać się do zera, stopniowo. Dla dochodu rocznego ponad 127 000 zł nie będzie zaś kwoty wolnej.

Kto zyska?

Zmiany w kwocie wolnej oznaczają spore zmiany dla naszego portfela. Swoje wyliczenia dotyczące zmian przygotował Łukasz Kozłowski, ekspert ds. ekonomicznych Pracodawców RP.

Około 50 zł miesięcznie zyskają osoby zarabiające nie więcej niż 550 zł miesięcznie (chodzi o dochód do opodatkowania, czyli ta kwota pomniejszona może być o składki ZUS i koszty uzyskania - w zależności od formy umowy). Po wprowadzonych zmianach nie zapłacą oni bowiem podatku wcale.

Mniejszy podatek, o około 8 zł miesięcznie, niż dziś zapłacą zarabiający nie więcej niż 916 zł co miesiąc. Według szacunków MF, na zmianie przepisów zyska około 3 mln osób.

Żadnych zmian nie odczują pracownicy w kolejnym przedziale płacowym, czyli tacy, którzy zarabiają miesięcznie od 917 zł do 7 127 zł. Dla nich wciąż kwota wolna ma wynosić 3091 zł rocznie. Resort finansów szacuje tę grupę na ok. 21 mln podatników.

Podwyżka podatku będzie czekać za to tych, którzy zarabiają powyżej 7127 zł.

Przykładowo, osoba, która zarabia 10 000 zł, zapłaci miesięcznie o 36,93 zł większą daninę.

Z kolei kwoty wolnej od podatku nie będą mieć ci, którzy dostają pensję o minimalnej wartości 10,5 tysiąca zł miesięcznie. Jak informuje MF, prawo do kwoty wolnej straci 650 tys. najwięcej zarabiających podatników z drugiego progu podatkowego.

Ministerstwo Finansów przygotowało specjalną prezentację wyjaśniającą mechanizm działania zmian w kwocie wolnej od 1 stycznia 2017 roku.

ZOBACZ CAŁĄ PREZENTACJĘ PRZYGOTOWANĄ PRZEZ MINISTERSTWO FINANSÓW

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane