• rozwiń

Co z kwotą wolną od podatku? Odpowiadamy na pięć ważnych pytań

Co z kwotą wolną od podatku? Odpowiadamy na pięć ważnych pytań
Foto: Shutterstock Foto: Kwota wolna od podatku utrzymana do 2017 roku

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku było jedynym ze sztandarowych postulatów PiS. Od 2009 roku nie była ona zmieniana i w tej chwili wynosi ok. 3 tys. zł rocznie. W 2015 roku jej zwiększenie nakazał Trybunał Konstytucyjny. w tym tygodniu posłowie zdecydowali o utrzymaniu dotychczasowej wartości do końca przyszłego roku. Osoby związane z rządem sugerują, że nowa stawka będzie obowiązywała od 2018 roku. Zaś wicepremier Mateusz Morawieckie w wywiadzie opublikowanym w niedzielę zasugerował, że "dla osób, które zarabiają więcej, nie powinno być kwoty wolnej". Wyjaśniamy najważniejsze kwestie w sprawie zwolnienia z daniny.

1. Co to jest kwota wolna od podatku?

To ustalony poziom rocznego dochodu, wobec którego nie ma obowiązku płacenia podatku na rzecz budżetu państwa. Dotyczy tych osób, których zarobki opodatkowane są według skali podatkowej.

Jeśli nasze dochody nie przekraczają wartości kwoty wolnej od opodatkowania, zostanie nam zwrócona zaliczka, jaką zapłaciliśmy w ciągu roku. Jeśli natomiast uzyskaliśmy wyższe dochody, suma naszego podatku zostanie pomniejszona o 556,02 zł, czyli 18 proc. kwoty wolnej od podatku.

 

2. Jaka jest wysokość tej kwoty?

W Polsce wynosi ona 3091 zł. Na przestrzeni lat systematycznie była podwyższana - jeszcze w 2000 roku było to 2295,79 zł, jednak było to uzależnione głównie od zmian siły nabywczej pieniądza oraz poziomu cen. W ciągu ostatnich 10 lat wartość kwoty zwolnionej z podatku zwiększyła się o niemal 11 proc.

W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej Polska znajduje się na szarym końcu pod względem wysokości kwoty zwalniającej z płacenia daniny. Przykładowo, we Francji wynosi ona 6011 euro, w Austrii 11 tysięcy euro, a na Cyprze aż 19 500 euro.

3. Czy kwota zostanie utrzymana?

W tym tygodniu Sejm przyjął projekt, który zakłada utrzymanie kwoty wolnej na niezmienionym poziomie wynoszącym 3091 zł. Utrzymuje się więc w tym i przyszłym roku kwotę wolną od podatku w obecnej wysokości. Jak przyznał wicepremier Mateusz Morawiecki, ostateczną decyzję w sprawie podwyższenia kwoty od 2018 roku rząd podejmie do końca grudnia.

Jednocześnie posłowie odrzucili we wtorek poprawki opozycji, m.in. poprawkę klubu Kukiz'15 podwyższającą kwotę wolną do 6500 tys. zł.

4. Co obiecało PiS?

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku stanowiło obietnicę wyborczą zarówno Prawa i Sprawiedliwości, jak i prezydenta Andrzeja Dudy.

W grudniu ub.r. projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach po pierwszym czytaniu w Sejmie. Jak informował wiceminister finansów Leszek Skiba, resort pracuje nad poprawką ustawy.

Jeśli ustawodawca nie zdąży z nowelizacją ustawy o PIT do 30 listopada i nie dostosuje jej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, przepis Trybunału Konstytucyjnego w części dotyczącej kwoty wolnej utraci moc. Oznacza to, że od grudnia br. nie będzie nam przysługiwało prawo do obniżenia zaliczki na podatek dochodowy.

5. Co stwierdził Trybunał?

Trybunał Konstytucyjny orzekł w październiku ub.r., że przepis ustawy o PIT, mówiący o wysokości kwoty wolnej od podatku "w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej".

 

Wbrew obietnicom kwota wolna od podatku jednak nie będzie podniesiona. Przynajmniej na razie:


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Rofi1
Kto pisze te artykuły?
Jeśli, zgodnie z wyrokiem TK, kwota wolna zniknie, to jej wprowadzenie może być dokonane w dowolnej chwili. Podnosić podatków w ciągu roku nie można. Obniżać zawsze.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marek_domagalazlz2
dodawanie co chwilę różnych, nowych podatków, które i tak w rezultacie zapłacą wszyscy obywatele, nie zrównoważy braków w budżecie.
TYLKO wzrost gospodarczy może pomóc, ściąganie dodatkowej kasy od ludzi zawsze kończy się porażką.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Lysander
Pan Morawiecki i każdy poseł ma 27000 PLN kwoty wolnej od podatku. Jeżeli już kombinuje się z kwota wolną to ma być sprawiedliwie. Posłowie mają mieć takie same zwolnienia podatkowe, jak reszta społeczeństwa.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ewazgdanska
Ale to nie wynika z ustawy podatkowej tylko z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora RP. Chociaż de facto wychodzi na to samo ale prawnie to duża różnica.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
CzyżbyObiektywny
Prosty wniosek, PiS znów złamało konstytucję nie przyjmując poprawki Kukiz 15". Rozumiem że mają ten najważniejszy dokument głęboko gdzieś...
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane