• rozwiń

Kwota wolna pozostaje poniżej progu egzystencji. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Kwota wolna pozostaje poniżej progu egzystencji. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć
Foto: Shutterstock Foto: Kwota wolna od podatku w Polsce wynosi 3091 zł

3091 zł rocznego dochodu - taka kwota będzie zwolniona z opodatkowania w 2017 roku, do Sejmu trafił poselski projekt ustawy autorstwa PiS. Ta kwota nie została zwiększona od 2009 roku. Choć obiecywali to w kampanii wyborczej politycy PiS, nakazał to też w 2015 roku Trybunał Konstytucyjny. Dlaczego ta ustawa jest potrzebna i jak to wpłynie na nasze portfele? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

1. Dlaczego kwota wolna nie zostanie podwyższona?

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku stanowiło obietnicę wyborczą zarówno Prawa i Sprawiedliwości, jak i prezydenta Andrzeja Dudy.

Autorzy projektu ustawy, który właśnie trafiła do Sejmu, wskazali w uzasadnieniu, że "z uwagi na zapowiedziane przez Panią Premier w exposé podwyższenie kwoty wolnej do 8 tys. zł i trwające prace nad reformą systemu podatkowego w zakresie jednolitego podatku, w ramach której planowana jest realizacja tej zapowiedzi i której wejście w życie planuje się od 1 stycznia 2018 r., zasadne jest zachowanie dotychczasowych zasad opodatkowania również w roku 2017".

Jednolita danina ma łączyć PIT oraz składki na ZUS i NFZ. Głównym celem podatku jest to, aby najmniej zarabiający mogli zyskać m.in. właśnie na znacznym podniesieniu kwoty wolnej. Natomiast skarbówka głębiej sięgnie do kieszeni tym najbogatszym.

2. Dlaczego ustawa jest potrzebna?

W październiku ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z Konstytucją. Trybunał wskazał ponadto, że przepis w zakresie wskazanym w orzeczeniu traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 roku.

Utrata mocy obowiązującej dotychczasowych przepisów mogłaby więc spowodować, że podatnicy zostaliby pozbawieni prawa do pomniejszenia podatku o kwotę wolną w wysokości gwarantowanej przez obecnie obowiązujące przepisy.

"W celu zapewnienia podatnikom konstytucyjnej zasady pewności prawa, a w szczególności zagwarantowania prawa do uwzględnienia kwoty wolnej od podatku w obecnie obowiązującej wysokości, zachodzi pilna potrzeba podjęcia inicjatywy ustawodawczej określającej zasady obliczania podatku dochodowego w roku 2016" - zaznaczono w projekcie ustawy.

Ponadto TK stwierdził, że konstytucja mówi o społecznej gospodarce rynkowej, co oznacza, że podatek nie powinien być ciężarem większym niż jest to absolutnie konieczne, a obowiązek jego płacenia nie może prowadzić do nędzy podatnika. "Obowiązkiem państwa jest pozostawienie dochodu podatnikowi bez obciążania go podatkiem, w zakresie w jakim jest to niezbędne do stworzenia minimalnych warunków godnej egzystencji człowieka. Dopiero dochód przekraczający tę kwotę powinien podlegać opodatkowaniu".

3. Czym jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku to poziom dochodów, przy uzyskaniu których nie jesteśmy zobowiązani do odprowadzenia na rzecz państwa podatku dochodowego. Przysługuje wyłącznie podatnikom, których dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

4. Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku w Polsce wynosi 3091 zł i jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej. Aby więc być całkowicie zwolnionym z płacenia podatku trzeba zarabiać średnio nie więcej niż 257 zł miesięcznie.

Należy pamiętać, że tacy podatnicy nie są jednak zwolnieni z obowiązków względem fiskusa i muszą złożyć zeznanie podatkowe.

Ostatni raz kwota wolna od podatku podwyższana była w 2009 roku.

5. O ile zmniejszymy podatek?

Dochód zdecydowanej większości podatników przekracza jednak 3091 zł brutto rocznie. Ci mogą zmniejszyć swój podatek o 556,02 zł, czyli 18 proc. kwoty wolnej od podatku.

Osoby, których dochód w danym roku podatkowym nie przekroczył pierwszego progu podatkowego, czyli zarobiły nie więcej niż 85 tys. 528 zł, stosują 18 proc. stawkę. Przykładowo jeżeli ktoś zarobi rocznie 50 tys. zł to tą kwotę trzeba pomnożyć przez 18 proc., a od tego wyniku odjąć kwotę zmniejszającą podatek czyli 556,02 zł. W rezultacie taka osoba zapłaci podatek w wysokości 8 tys. 444 zł.

Przekroczenie pierwszego progu podatkowego oznacza rozliczanie z fiskusem zgodnie z 32 proc. stawką opodatkowania. Ale nie oznacza to, że cały dochód mnożymy przez tą stawkę. Robimy to tylko z kwotą powyżej 85 tys. 528 zł. Oto przykład. Zarabiamy 90 tys. zł rocznie. Wartość 85 tys. 528 zł mnożymy przez 18 proc. i odejmujemy kwotę zmniejszającą podatek, a 4 tys. 472 zł mnożymy przez 32 proc. Kwota naszego podatku wyniesie zatem 16 tys. 826 zł.

Na podniesieniu kwoty wolnej najwięcej zyskają więc osoby, które zarabiają najmniej. Osoby, które zarabiają np. 10-15 tys. zł miesięcznie tej podwyżki nie odczują.

Wojciechowski: Jednolity podatek ma zmniejszyć obciążenia:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane