• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Fatalny tydzień bitcoina. Inwestorzy pozbywają się wirtualnej waluty

Ile warte są bitcoiny? Odtwórz: Ile warte są bitcoiny?
Ile warte są bitcoiny? "Źródło: tvn24bis.pl"

Kryptowaluta wyraźnie traci na wartości i może skończyć tydzień z najgorszym wynikiem od stycznia 2015 roku. W pewnym momencie piątkowych notowań trzeba było za nią zapłacić poniżej 3 tysięcy dolarów, choć jeszcze na początku miesiąca kosztowała prawie 5 tysięcy dolarów. Powodem obniżek są doniesienia z Chin, tamtejsze władze mają bowiem rozważać całkowite wstrzymanie handlu kryptowalutami.

W piątek około godziny 19:50 za jednego bitcoina trzeba było zapłacić poniżej 3,5 tys. dol. Początek notowań był jednak jeszcze gorszy. Za kryptowalutę trzeba było bowiem zapłacić nawet poniżej 3 tysięcy dolarów, to poziom niewidziany od lipca tego roku.

Jak wskazuje Bloomberg, bitcoin może zanotować najgorszy tydzień od stycznia 2015 roku.


Przyczyny wyprzedaży

Zdaniem agencji inwestorzy pozbywają się bitocina po doniesieniach z Chin. W czwartek jedna z największych i najdłużej działających chińskich giełd kryptowaluty  poinformowała, że zamierza zamknąć działalność z końcem miesiąca.

Bloomberg donosi, że chińskie władze chcą zamknąć wszystkie giełdy bitcoina w kraju do końca miesiąca. Już na początku tygodnia "The Wall Street Journal" pisał, że w ubiegłym tygodniu chińskie władze zablokowały pozyskiwanie funduszy za pośrednictwem walut wirtualnych, jednak nie ogłoszono jeszcze oficjalnej decyzji w sprawie obrotu nimi.

Dodano, że tamtejsze władze badały krajowy rynek walut wirtualnych od początku roku.

Do walki z bitcoinami przymierzał się również rosyjski bank centralny. Władza uznawała dotychczas kryptowalutę za nielegalne i oskarżane o umożliwianie prania pieniędzy. Na zmianę stanowiska wpłynął jednak rosnący rynek wirtualnych walut. W ubiegły piątek minister finansów Rosji Anton Siłuanow ogłosił zamiar uregulowania obrotu kryptowalutami odbywającego się z udziałem rosyjskich obywateli i przedsiębiorstw.

Bitcoin pojawił się w 2009 roku i był początkowo wart mniej niż dolara. Jesienią 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że bitcoin jest walutą. Na początku września 2017 roku kurs bitcoina na krótko osiągnął rekordową wysokość niemal 5 tysięcy dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane