• rozwiń

Temat: Podatki

Ponad 30 tys. zł kwoty wolnej dla posłów. "To ogromna niesprawiedliwość"

Ponad 30 tys. zł kwoty wolnej dla posłów. "To ogromna niesprawiedliwość"
Foto: Piotr VaGla Waglowsk domena publiczna Wikipedia Foto: Posłowie mają kwotę wolną 10-krotnie wyższą niż obywatele

O takiej kwocie wolnej od podatku obywatele mogą tylko pomarzyć. Ponad 30 tys. zł to łączna roczna wysokość dochodów zwolniona z podatku, która przysługuje posłom. Mimo że jej zrównania - z kwotą wolną od podatku dostępną powszechnie - od kilku miesięcy domagają się przedstawiciele ruchu Kukiz'15, poprawka nie zyskała poparcia większości parlamentarzystów.

Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2017 roku kwota wolna dla najmniej zarabiających wzrośnie z 3091 zł do 6600 zł.

Mimo tej podwyżki obywatelom nadal daleko będzie jednak do parlamentarzystów, których kwota wolna wynosi aż 10-krotnie więcej od obecnej kwoty.

Diety polskich posłów są bowiem zwolnione z podatku w wysokości 27 360 zł w skali całego roku. Miesięcznie to zatem 2280 zł. Oprócz tego, każdemu posłowi przysługuje jednak kwota wolna w wysokości 3091 zł, która ma zastosowanie do uposażenia poselskiego, które obecnie wynosi 9892,39 zł.

Oznacza to więc, że łącznie kwota wolna od podatku przysługująca każdemu posłowi wynosi 30 451 zł rocznie.

Poprawka Kukiz'15

I nie zmieni się to wraz z wejściem nowych przepisów, mimo że stosowną ustawę w tej sprawie proponował klub poselski Kukiz'15.

Projekt ustawy ugrupowanie złożyło w Sejmie pod koniec kwietnia br. "Obecnie posłowie i senatorowie mają 10 razy wyższą kwotę od podatku niż pozostali Obywatele. To ogromna niesprawiedliwość. Dlatego składamy projekty ustaw mające na celu zrównanie wysokości kwoty wolnej PIT przysługującej parlamentarzystom i pozostałym Obywatelom" - argumentowali parlamentarzyści Kukiz'15.

W trakcie prac w Sejmie nad kwotą wolną Komisja Finansów Publicznych odrzuciła jednak propozycję, równającą kwotę wolną od podatku posłów i pozostałych obywateli. "Albo podwyższamy kwotę wolną dla Obywateli do poziomu posłów (30 451 zł) albo obniżamy posłom do poziomu Obywateli (3091 zł)" - zakładał projekt tego ugrupowania. Czytaj cały projekt ustawy autorstwa Kukiz'15.

Biuro prasowe tego ugrupowania pytane przez tvn24bis.pl o dalsze losy poprawki, zapewnia, że będzie starać się ją wprowadzić, "ale cała partiokracja jest przeciwko". - Władza chroni swoich przywilejów - podkreślają przedstawiciele Kukiz'15, którzy jednocześnie zapowiadają dalsze starania o zrównanie kwoty wolnej posłów i obywateli.

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy projekt ustawy może ponownie trafić do Sejmu.

 

Sejmowa komisja finansów pozytywnie zarekomendowała podniesienie do 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających. Zobacz materiał TVN24 (29.11.2016):


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane