• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Kobiece sposoby na niepłacenie. Jak Polki nabierają speców od długów

Zadbaj o swoje pieniądze. Siedem decyzji, które zmienią domowy budżet Odtwórz: Zadbaj o swoje pieniądze. Siedem decyzji, które zmienią domowy budżet
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Kuszą ich nowe smartfony, więc biorą telefony z wysokim abonamentem miesięcznym | Video: Zadbaj o swoje pieniądze. Siedem decyzji, które zmienią domowy budżet

Kobiety stanowią ok. jedną trzecią dłużników w Polsce i odpowiadają za co czwartą złotówkę długu wpisanego do Krajowego Rejestru Długów. Według windykatorów z kobietami-dłużnikami rozmawia się trudniej niż z mężczyznami. Aby nie zapłacić zaciągniętych i niespłaconych przez nie zobowiązań, kobiety potrafią nawet udawać własną śmierć.

W Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej notowanych jest obecnie 2,26 miliona konsumentów, których łączne zadłużenie przekracza 33 miliardy złotych. Kobiet w tym gronie jest ponad 810 tysięcy, a całkowita wartość ich niespłaconych w terminie zobowiązań wynosi 8,5 miliarda złotych.

"To oznacza, że płeć piękna stanowi niemal 36 procent wszystkich dłużników i odpowiada za niespełna 26 procent łącznego zadłużenia" - wskazują autorzy opracowania.

Rozmowa z windykatorem

Z doświadczeń firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, na którą powołano się w opracowaniu, wynika, że kobiety chętniej niż mężczyźni rozmawiają z windykatorami. Częściej jednak od nich traktują te rozmowy jak walkę. Jak zauważa Radosław Koński z Departamentu Windykacji Kaczmarski Inkasso, mężczyźni najczęściej nie szukają winy na zewnątrz. Często natomiast próbują wykpić się od rozmowy koniecznością przedyskutowania sprawy z żoną, bądź księgową. Kobiety natomiast używają "pełnego wachlarza wymówek".

- Najczęstsze to brak pracy, niskie zarobki, choroba własna lub kogoś z rodziny. Kiedy jednak kończą się wymówki, bywa, że zaczynają się wyzwiska - podkreślił Koński.

Aby nie zapłacić zaciągniętych i niespłaconych przez nie zobowiązań, kobiety potrafią nawet udawać własną śmierć. Jeden z windykatorów wspomina historię dłużniczki, która odebrała telefon, przedstawiła się innym nazwiskiem i opanowanym głosem przekazała, że koleżanka niestety nie żyje. Miała ona jednak dość charakterystyczną wadę wymowy. Kiedy weryfikacja wcześniejszych rozmów telefonicznych potwierdziła przypuszczenia negocjatora, a kłamstwo wyszło na jaw, dłużniczka ruszyła do kontrataku, posiłkując się wyzwiskami.

Młodsze kobiety częściej kłamią

Jak podkreślają autorzy opracowania, najtrudniejszymi rozmówcami są kobiety w wieku od 18 do 25 lat.

"Im młodsza dłużniczka, tym bardziej negatywny stosunek do windykatora, większa agresja oraz lepsza znajomość wulgaryzmów" – zauważyli przedstawiciele Kaczmarski Inkasso.

Ich zdaniem kobiety w tym wieku najczęściej też kłamią. Nawet w sprawach tak prostych do sprawdzenia, jak wykonanie przelewu na konto wierzyciela.

- Do młodych Polek, ale również i Polaków, coraz mocniej przemawia konsumpcjonizm. Kuszą ich nowe smartfony, więc biorą telefony z wysokim abonamentem miesięcznym. Chcą szybko mieć lepszego laptopa, więc zaciągają pożyczki. Niestety, często brakuje im wiedzy dotyczącej finansów i umiejętności, jak ocenić swoją zdolność do spłaty zaciągniętych zobowiązań. Kiedy przychodzi im zapłacić swoje pierwsze rachunki, są rozgoryczeni, a kiedy nie są w stanie tego zrobić, gdy ktoś chce odzyskać swoje pieniądze, bywa, że stają się wręcz agresywni - zauważył prezes Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki.

Baza długów

W bazie danych Krajowego Rejestru Długów zarejestrowano 60 tysięcy kobiet w wieku od 18 do 25 lat, których łączne zadłużenie przekracza 174 mln zł. Zobowiązania z tytułu pożyczek, kredytów i wobec operatorów telekomunikacyjnych stanowią ponad 45 proc. tej kwoty. "Około 30 procent to długi wobec wierzycieli wtórnych, czyli firm windykacyjnych oraz funduszy sekurytyzacyjnych. Ponad 10 procent stanowi natomiast zadłużenie z tytułu przejazdów komunikacją masową bez biletu" - wskazują autorzy opracowania.

Najmniej roszczeniowe, a jednocześnie najbardziej merytoryczne są - jak podkreślają windykatorzy - kobiety w wieku emerytalnym. Wychodzą one z założenia, że warto się porozumieć, a swoje zobowiązania trzeba spłacać.

- Niestety, bywa, że nie są to długi ich, a wnuczek i wnuków, którzy zachłyśnięci konsumpcjonizmem nie spłacają rat pożyczki, którą zaciągnęła dla nich babcia - podsumował Kostecki.

Jednak, gdy kończy się etap windykacji polubownej i pojawia groźba wszczęcia postępowania sądowego to mężczyźni częściej odpowiadają na wezwania i podejmują temat zadłużenia.

- Kiedy sprawa trafia przed sąd, mężczyźni są bardziej skłonni do podejmowania tematu własnego zadłużenia. Zaczynają rozumieć, że milczenie w takiej sytuacji im nie pomoże, aczkolwiek często zamienia się ono w agresję – ocenił cytowany w opracowaniu radca prawny z kancelarii prawnej Via Lex Konrad Siekierka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pragmatyk137
"Im młodsza dłużniczka, tym bardziej negatywny stosunek do windykatora, większa agresja oraz lepsza znajomość wulgaryzmów" – zauważyli przedstawiciele Kaczmarski Inkasso." Znajomość wulgaryzmów jest pewnie mniejsza tylko starsze nimi tak nie szafują
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Vaskert
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
Niestety - dziś mamy prawo pozwalające na niespłacanie długów i prawo jest korzystne dla dłużnika a nie dla wierzyciela... Mamy przedawnienia, upadłość konsumencką, ochronę dla dłuznika itd - a to wierzyciel powinien być chroniony przed nieuczciwością dłużników...
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
MM04427
"- Najczęstsze to brak pracy, niskie zarobki, choroba własna lub kogoś z rodziny." To nie są wymówki - to prawda.
Od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy kobiety nie powinny mieć zniżek proporcjonalnych do różnic w wysokości płac.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zazeta
Windykacja tylko żeruje dzięki nieznajomości prawa przez dłużników. A poznając te kilka artykułów nawet komornik was w pięte może pocałować. Samo nie zbieranie pism od windykacji jest błędem bo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć porównując je ze sobą i mogą być podstawą do wznowienia choćby postępowania
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jethro
Bardzo czesto te dlugi dawno sie juz przedawnily, a oni wciaz probuja je sciagnac, straszac sadami itp.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane