• rozwiń
  • WIG20 2296.59 +0.28%
  • WIG30 2613.06 +0.32%
  • WIG 59120.33 +0.02%
  • sWIG80 11647.37 +0.17%
  • mWIG40 4168.75 +0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:42

Dostosuj

Kościół anglikański pozostanie udziałowcem Amazona. "Kontynuujemy współpracę"

Wartość firmy Amazon na giełdzie przekroczyła bilion dolarów Odtwórz: Wartość firmy Amazon na giełdzie przekroczyła bilion dolarów
Wartość firmy Amazon na giełdzie przekroczyła bilion dolarów "Źródło: Reuters"

Kościół anglikański nie zamierza się pozbywać udziałów w Amazonie, mimo krytyki firmy ze strony arcybiskupa Canterbury, swojego honorowego zwierzchnika. Tygodnik "The Church Times" ujawnił, że w ubiegłym roku Amazon Inc był jedną z 20 największych globalnych inwestycji kapitałowych Kościoła anglikańskiego, choć arcybiskup Justin Welby od dłuższego czasu otwarcie zarzuca firmie, że płaci w Wielkiej Brytanii za niskie podatki.

W oświadczeniu Kościoła czytamy: "Uważamy, że agresywne unikanie opodatkowania lub nadużycia podatkowe są zarówno ryzykiem biznesowym, jak i etycznym. Podobnie jak w przypadku innych kwestii, uważamy, że najskuteczniej jest dążyć do zmian, pozostając akcjonariuszem firmy. Kontynuujemy współpracę z innymi akcjonariuszami, aby rozwiązać ten problem".

Arcybiskup Canterbury krytykuje

Takie oświadczenie zostało wydane dzień po przemówieniu arcybiskupa Canterbury na Kongresie Związków Zawodowych.

- Kiedy wielkie firmy, takie jak Amazon i inni sprzedawcy internetowi, mogą niemal nie płacić podatków, coś jest nie tak z systemem podatkowym – mówił tam Justin Welby.

Jego zdaniem w ten sposób firmy te nie wspierają obrony, bezpieczeństwa, stabilności, sprawiedliwości, zdrowia, równości i edukacji w kraju, tym samym zrzucając ten obowiązek na obywateli.

To nie pierwsza tego rodzaju wypowiedź arcybiskupa Canterbury. Wcześniej powiedział BBC, że trzeba fundamentalnie przemyśleć funkcjonowanie gospodarki, w tym wyższe podatki dla gigantów technologicznych i bogaczy.

W ubiegłym tygodniu Amazon stał się drugą w historii notowaną na giełdzie firmą, której wartość rynkowa przekracza 1 bilion dolarów.

Władze handlowego giganta wielokrotnie zapewniały, że przedsiębiorstwo płaci wszystkie podatki wymagane w Wielkiej Brytanii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane