• rozwiń

Polska może dostać mniej pieniędzy. Efekt Brexitu już teraz niepokoi regiony

UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku Odtwórz: UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku
UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku "Źródło: tvn24"

Brexit przyniesie sztuczne zawyżenie Produktu Krajowego Brutto w odniesieniu do średniej unijnej, a w efekcie większość polskich województw nie będzie kwalifikowało się do obecnej pomocy Unijnej. - Na problem zwrócił uwagę Komitet Regionów Unii Europejskiej, który przyjął rezolucję w tej sprawie.

Spośród trzech kategorii regionów w Unii Europejskiej - słabiej rozwiniętych, przejściowych i lepiej rozwiniętych - większość funduszy strukturalnych kierowana jest na obszary, w których PKB na głowę nie przekracza 75 proc. średniej dla wszystkich państw członkowskich.

Pomoc regionalna

W obecnej perspektywie finansowej w tej grupie, poza Mazowszem, są wszystkie polskie województwa. Zakładając, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej średni PKB na mieszkańca spadnie, a wraz z nim obniży się granica średniej unijnej, istnieje ryzyko, że część polskich regionów automatycznie znajdzie się powyżej progu 75 proc. - ocenił
europoseł Jan Olbrycht.

Na problem efektu statystycznego zwracali uwagę już grudniu ub.r. polscy samorządowcy, którzy przekazali Komitetowi Regionów UE stanowisko dotyczące przyszłości pomocy unijnej po 2020 r.

Rzecz w tym, że po wyjściu Brytyjczyków z UE polskie regiony w ujęciu PKB będą teoretycznie bogatsze, chociaż ich dobrobyt nie wzrośnie. Część z nich znalazłaby się w kategorii regionów przejściowych (75-90 proc. średniej unijnej), tracąc prawo do wyższych unijnych dotacji.

Mniej pieniędzy

Według Jana Olbrychta w wyniku Brexitu pieniędzy do podziału w ogóle ubędzie. - Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 procent dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 procent - wyliczył europoseł.

W jego opinii, podobnie jak we wszystkich dziedzinach, mniej pieniędzy będzie również na politykę spójności. Zdaniem Olbrychta "ucieczką do przodu" w tej sytuacji mogłaby być agregacja danych na potrzeby podziału środków unijnych nie jak dotychczas na poziomie NUTS 2 (regiony), ale NUTS 3, gdzie na pierwszy plan wysunęłyby się miasta.

Jak przekonywał europoseł, wokół regionów będzie się toczyć dyskusja, czy przyznać pieniądze, czy nie, natomiast w przypadku miast może się okazać, że wszyscy będą zainteresowani wsparciem. - We wszystkich miastach są podobne problemy, w bogatych i biednych istnieją dzielnice biedy - argumentował Olbrycht.

Zauważył ponadto, że w Brukseli trwa dyskusja, czy przy podziale środków unijnych powinno brać się pod uwagę wyłącznie PKB, czy też inne elementy, np. wskaźnik postępu społecznego (Social Progress Index). Według Olbrychta pokazuje on, że w polskich regionach występują poważne zaniedbania w warstwie społecznej czy w kwestiach środowiskowych, jak zatrucie powietrza. Dlatego uwzględnienie go, w ocenie europosła, byłoby z polskiego punktu widzenia korzystne.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane