• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Prof. Kołodko: powiedziałbym Morawieckiemu, żeby tego nie robił

Prof. Grzegorz Kołodko o kwocie wolnej Odtwórz: Prof. Grzegorz Kołodko o kwocie wolnej
Foto: TVN24 | Video: tvn24 Foto: Gościem "Faktów po Faktach" był prof. Grzegorz Kołodko | Video: Prof. Grzegorz Kołodko o kwocie wolnej

Gdyby mnie, o to zapytał premier Morawiecki, to bym powiedział "nie rób tego" - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Grzegorz Kołodko, pytany o to, czy wprowadzenie jednolitego podatku jest dobrym pomysłem.

Prof. Kołodko komentował w "Faktach po Faktach" słowa Mateusza Morawieckiego. Wicepremier, minister rozwoju i finansów powiedział w czwartek, że podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających może nastąpić od stycznia 2017 roku. - Kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wyniesie 6,6 tys. zł - poinformował Morawiecki.

- Radziłbym im, żeby się zamknęli (rząd - red.) za pewnymi drzwiami i uzgodnili stanowiska. Ja słyszę, że raz kwota wolna ma być podniesiona od 2017 roku, a raz, że od 2018 roku. Raz, że ma wynosić 8 tys. zł, a raz, że 6,6 tys. zł - wymieniał.

Zachować spokój

Zaznaczył, że "to są zbyt poważne sprawy" - One destabilizują oczekiwania. To także jest w pewnym stopniu irytujące. Trzeba zachować spokój - stwierdził były minister finansów.

- Rozumiem, że jest decyzja polityczna, która ma też pewne ekonomiczne uzasadnienie, żeby podnieść kwotę wolną, zwłaszcza dla ludności najniżej uposażonej  - dodał.

Podkreślił jednak, że podniesienie kwoty wolnej dla najmniej zarabiających wiąże się z zapłaceniem wyższego podatku. - To się musi bilansować. Uczciwość wymaga tego, że trzeba powiedzieć, czyim kosztem ma się to odbyć. - oznajmił.

Rządowi brak odwagi

- Słyszeliśmy, że system ma się zbilansować i że w sumie z tego tytułu wpływy do budżetu mają być neutralne. Jeżeli jedni mają płacić mnie to inni muszą zapłacić więcej - powiedział.

Jak dodał temu rządowi "nie zawsze starcza odwagi". - Tu są problemy nie tylko z konsekwencją, ale przede wszystkim z pewną odwagą w przeprowadzaniu śmiałych decyzji. To powinno być szybciej załatwione, trwać krótko, a nie, że od roku się mówi o tym, że chce się to zmienić - powiedział prof. Kołodko.

"Nie rób tego"

Prof. Kołodko pytany był też, czy wprowadzenie jednolitego podatku jest dobrym pomysłem. - Gdyby mnie o to zapytał premier Morawiecki to bym powiedział "nie rób tego". Jako ekonomista nie za bardzo rozumiem, czemu ma to służyć. Czegoś się nauczyliśmy, tyle dajemy tu, tyle tu, a tyle tam. Teraz ma być jednolity podatek, co to ma komu ułatwić? - zastanawiał się gość "Faktów po Faktach".

Według niego chodzi o to, żeby płacić większe podatki. - Ten rząd podjął cały szereg zobowiązań, mądrych i czasami nie najmądrzejszych, typu obniżanie wieku emerytalnego czy 500 zł dla każdego drugiego dziecka, łącznie z najbogatszymi. To musi kosztować. Sądzę, że za tym pomysłem kryją się pewne próby zwiększenia dopływu do naszej wspólnej kasy w przyszłości - oznajmił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lastanetaarion
pis wprowadzi jednolity podatek. Ale nie taki, jaki sobie wszyscy wyobrażają. Jak pracujesz i zarabiasz - obojętne czy 2000 brutto, czy 300k miesięcznie - każdy będzie musiał zapłacić 75% podatek (ale wliczony w to zus i składka zdrowotna), żeby pisiory mogły z tych pieniędzy pokrywać swoje obietnice...
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Dark124
Panie Kołodko, zamiast radzić, co powiedziałby Pan temu czy owemu, proszę to zrobić, a potem udowodnić, że Pan to zrobił.
Wtedy może Pan przytaczać takie wypowiedzi..
 • 1
 • 5
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane