• rozwiń

GUS: ceny jednak nadal spadają. Najbardziej żywności

GUS: ceny jednak nadal spadają. Najbardziej żywności

Deflacja w listopadzie wyniosła 0,6 proc. rok do roku, a ceny spadły o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym. Inflacja wciąż utrzymuje się na ujemnym poziomie równym -0,1 proc. Wynik ten nie odpowiada wcześniejszym, tzw. szybkim szacunkom GUS, które wskazywały na to, że ceny w tym miesiącu w porównaniu do października nie zmienią się.

GUS w swym szybkim szacunku podał, że ceny w listopadzie spadły 0,5 w ujęciu rocznym, a w porównaniu z październikiem się nie zmieniły.

Ceny żywności niższe o 0,4 proc.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2015 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1 proc. (w tej samej skali zmieniły się ceny zarówno towarów, jak i usług)" - napisano we wtorkowym komunikacie.

Jak zaznaczył GUS, największy wpływ na deflację miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 0,4 proc.) oraz w zakresie rekreacji i kultury (o 0,3 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,08 p. proc. i 0,02 p. proc.

- Podwyżki opłat związanych z transportem (o 0,3 proc.) oraz mieszkaniem (o 0,1 proc.) podniosły ten wskaźnik po 0,02 p. proc. - podkreślił urząd.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
matkom
panie GUS coinnego widzę co innego czytam .prze3jdżcie się urzędasy po slepach spożywczych ,weżcie pod lupę koszty utrzymania mieszkań .w jakim swiecie wy żyjecie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
PL2016
Wyższe obroty związane z okresem przedświątecznym zniwelują negatywny wpływ deflacji. Ale dalsze utrzymywanie się deflacji zacznie powoli drenować gospodarkę. Innymi słowy: nasze wynagrodzenia i ceny muszą rosnąć i to w sposób zrównoważony, to zadanie dla rządu - powodzenia.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane