• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Frank szwajcarski

Kolejne rozmowy ws. "frankowiczów". Co ustali KNF ze środowiskiem bankowym?

Kolejne rozmowy ws. "frankowiczów". Co ustali KNF ze środowiskiem bankowym?

Dzisiaj odbędzie się kolejna tura rozmów między przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Andrzejem Jakubiakiem, a przedstawicielami środowiska bankowego, reprezentowanymi przez Związek Banków Polskich. Spotkanie dotyczy przede wszystkim propozycji rozwiązania problemu kredytów we frankach, po gwałtownym wzroście notowań szwajcarskiej waluty w połowie stycznia br.

Zasadniczym tematem jest propozycja przewodniczącego KNF w sprawie zasad przewalutowania kredytów frankowych, przedstawiona 3 lutego na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Bankowcy mają się do niej ustosunkować, ewentualnie zaprezentować swoje pomysły. Poprzednie takie spotkanie miało miejsce w ubiegły piątek.

Trzeba to sprawdzić

- Nie mówiliśmy o tym, czy ktoś się zgadza, czy się ktoś nie zgadza, tylko mówiliśmy o tym, że każda propozycja wymaga przeliczenia, sprawdzenia od strony regulacji, nie tylko prawa polskiego, ale także międzynarodowych standardów rachunkowości. Będziemy to wszystko analizować, przedstawimy szereg analiz ekonomicznych i prawnych, i rozmowy będą kontynuowane - relacjonował tydzień temu prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Według propozycji Jakubiaka dotychczasowy kredyt miałby zostać zamieniony na złotówki po obecnym kursie i podzielony na dwie części: na kredyt zabezpieczony hipotecznie wyrażony w złotych oraz kredyt niezabezpieczony hipotecznie, który odzwierciedlać ma konsekwencje osłabienia złotego.

Stan zadłużenia z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie odpowiadać ma wartości, jaką posiadałby kredyt w złotych udzielony w tym samym momencie co we franku. Wartość kredytu niezabezpieczonego hipotecznie odpowiadałaby różnicy pomiędzy łącznym stanem zadłużenia w dniu przewalutowania a stanem zadłużenia z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie. Kredyt niezabezpieczony hipotecznie miałby być w połowie spłacony przez kredytobiorcę, a w połowie umorzony.

Odpowiedzialność pół na pół

Jakubiak mówił, że za sytuację powstałą w związku z kredytami we frankach odpowiadają zarówno banki, jak i kredytobiorcy, więc obie strony powinny wziąć na siebie koszty rozwiązania tego problemu. Ocenił, że potencjalna strata sektora mogłaby wynieść 25 mld zł, co rozkładałoby się na 20-25 lat, a roczny koszt dla banków wyniósłby 1-1,2 mld zł, czyli ok. 7 proc. ich rocznego wyniku. Według tej koncepcji koszty przewalutowania dla obydwu stron nie powinny spowodować jednorazowego negatywnego efektu, a sumy powinny być rozłożone w czasie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mirek_regat
słuchałem tej propozycji kredyt nr 1 to "wyrażonym w złotych pierwotną wartością umowy kredytowej" Jak dla mnie to kredytobiorca ma wrócić do pkt. statru. Jeżeli tak to jest to TOTALNĄ pomyłką i nikt na to nie pójdzie. Dodatkowo kredyt 2 który jest różnicą między obecnym saldem a kredytem 1. To ja już wole moje CHF...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ionen
Prezes ZBP powiedział, że wysoki spread banków wynikał z małej dostępności franka na rynku. Po tym zadaniu nie mam wątpliwości, że ten Pan żyje w innym świecie - świecie Banksterki.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane