• rozwiń

Państwo bierze się na poważnie za kryptowaluty. Dwie firmy na liście ostrzeżeń

Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty Odtwórz: Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty
Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty "Źródło: TVN24 BiS"

Komisja Nadzoru Finansowego wpisała we wtorek na listę ostrzeżeń publicznych Abucoins. To już druga, po BitBay, giełda kryptowalut, która znalazła się na celowniku urzędników.

Komisja zarzuca Abucoins nieuprawnione prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych. W praktyce chodzi o świadczenie usług płatniczych (przyjmowanie wpłat, zakup kryptowalut) bez wymaganej przepisami zgody KNF.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało już zgłoszone przez Komisję Nadzoru Finansowego do prokuratury.

Jednocześnie dzień wcześniej KNF umieściła na liście ostrzeżeń BitBay - jedną z największych giełd kryptowalut w Polsce. Również o tej sprawie została zawiadomiona prokuratura.

Urzędnicy stawiają identyczne zarzuty, jak w stosunku do Abucoin, tj. nieuprawnione prowadzenie działalności dot. usług płatniczych.

Co na to firmy?

Abucoin do czasu publikacji materiału nie udzieliła tvn24bis.pl komentarza w sprawie działań KNF.

BitBay natomiast zapewniła w stanowisku opublikowanym w portalu społecznościowym, że działalność firmy jest zgodna z prawem, a środki klientów są bezpieczne.

"Polski ustawodawca do dnia dzisiejszego nie uregulował kwestii obrotu kryptowalutami, jak i statusu funkcjonowania platform ich wymiany, do których należy platforma BitBay. Wielokrotnie w historii BitBay współpracował z Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Cyfryzacji oraz służbami w zakresie edukacji i ograniczenia negatywnych zjawisk związanych z rynkiem kryptowalut" - napisano w komentarzu.

Ofensywa państwa

O tym, że KNF zastanawia się, czy zawiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jedną z giełd kryptowalut już w poniedziałek informował "Dziennik. Gazeta Prawna".

Jak napisano, do tej pory instytucje publiczne koncentrowały się na ostrzeganiu przed zakupem kryptowalut, jak bitcoin, litecoin czy ether. Nie są one bowiem u nas przez nikogo nadzorowane i regulowane.

Teraz Komisja Nadzoru Finansowego miała przejść do ofensywy, a eksperci nadzoru rozpoczęli sprawdzanie pod kątem zgodności z prawem regulaminów giełd.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane