• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Popularny bank przejął Bieszczadzką SKOK

Popularny bank przejął Bieszczadzką SKOK
Foto: tvn24 Foto: skok2.jpg

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła jednogłośnie decyzję o przejęciu Bieszczadzkiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Sanoku przez ING Bank Śląski - poinformowała KNF w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu.

Przejęcie to, przekonuje KNF, zapewni pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych w przejmowanej Bieszczadzkiej SKOK.

"Z dniem 11 sierpnia 2017 r. zarząd majątkiem Bieszczadzkiej SKOK obejmuje zarząd ING Banku Śląskiego S.A. Z dniem 1 września 2017 r. Bieszczadzka SKOK zostanie przejęta przez ING Bank Śląski S.A. jako bank przejmujący. Do dnia przejęcia kasa prowadzi działalność i oferuje usługi swoim członkom w pełnym dotychczasowym zakresie" - głosi komunikat.

Sytuacja SKOK

Według KNF "sytuacja ING Banku Śląskiego S.A. pozwala na przejęcie Bieszczadzkiej SKOK w sposób zapewniający ochronę stabilności rynku finansowego i pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach kasy".

"Wartość aktywów przejmowanej Bieszczadzkiej SKOK wynosi 0,04 proc. wartości aktywów ING Banku Śląskiego S.A. ING Bank Śląski S.A. spełnia też kryteria, które KNF bierze pod uwagę przy ocenie zdolności do udziału w restrukturyzacji sektora SKOK, tj. zarówno formalne jak i uzupełniające, co czyni planowane przedsięwzięcie bezpiecznym i ekonomicznie uzasadnionym".

"Proces przejęcia przebiegać będzie przy wsparciu finansowym udzielonym przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) na podstawie art. 20 g ustawy o BFG, co oznacza wsparcie restrukturyzacji środkami publicznymi w wysokości znacząco niższej niż kwota zgromadzonych w Bieszczadzkiej SKOK depozytów" - dodaje komisja.

Zarządca komisaryczny

KNF przypomina w komunikacie, że z dniem 19 września 2016 r. KNF ustanowiła w Bieszczadzkiej SKOK zarządcę komisarycznego. Ustalił on, że kasa jest niewypłacalna, a "suma straty netto oraz strat z lat ubiegłych wynosiła minus 1 mln 804 tys. złotych".

22 maja 2017 r. Krajowa SKOK "poinformowała KNF o odmowie udzielenia Bieszczadzkiej SKOK pomocy finansowej ze środków funduszu stabilizacyjnego". "W związku z tym niemożliwe stało się samodzielne prowadzenie procesu naprawczego przez Bieszczadzką SKOK" - zaznacza KNF.

W dniu 22 czerwca 2017 r. KNF jednogłośnie stwierdziła, że żadna inna spółdzielcza kasa nie posiada zdolności do przejęcia Bieszczadzkiej SKOK w sposób mogący zapewnić bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w kasie i umorzyła postępowanie administracyjne prowadzone w tym przedmiocie. Wszczęte zostało postępowanie w sprawie ewentualnego przejęcia Bieszczadzkiej SKOK przez bank.

"W związku z wpłynięciem wstępnego zgłoszenia od dwóch banków komercyjnych zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji Bieszczadzkiej SKOK, KNF w dniu 7 lipca 2017 r. jednogłośnie wyznaczyła termin do dnia 31 lipca 2017 r. włącznie na zajęcie przez te banki stanowiska w przedmiotowej sprawie. Następnie w dniu 31 lipca 2017 r., na wniosek jednego z tych banków dotyczący ewentualnego przejęcia Bieszczadzkiej SKOK, termin ten został przez KNF jednogłośnie przedłużony do dnia 8 sierpnia 2017 r." - relacjonuje KNF w komunikacie.

Z kolei 7 sierpnia 2017 r. ING Bank Śląski S.A., bo on był zainteresowany Bieszczadzką SKOK, osiągnął porozumienie z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym (BFG) co do warunków wsparcia finansowego i wyraził zgodę na przejęcie Bieszczadzkiej SKOK - dodaje komisja.

KNF poinformowała też, że na koniec czerwca 2017 roku Bieszczadzka SKOK posiadała ujemne fundusze własne w wysokości minus 2 mln 281 tys. złotych, ujemny współczynnik wypłacalności na poziomie minus 5,76 proc. oraz wykazywała łączne straty na kwotę minus 2 mln 289 tys. złotych. Depozyty członkowskie zgromadzone przez 19 tys. członków Bieszczadzkiej SKOK wynoszą 44 mln 414 tys. złotych.

Według niedawnej informacji KNF o sytuacji w sektorze SKOK w I kwartale br., na koniec marca 2017 r. 29 kas oraz Kasa Krajowa objętych było postępowaniami naprawczymi, a dziewięć kas realizowało programy naprawcze zatwierdzone przez KNF.

Z kolei w okresie sprawowania przez KNF nadzoru nad sektorem SKOK (czyli od końca 2012 roku) do końca I kwartału 2017 r. włącznie zawieszona została działalność ośmiu kas (do sądów zostały skierowane wnioski Komisji o ogłoszenie upadłości tych kas), sześć kas zostało przejętych przez banki (Bieszczadzka SKOK jest siódmą), jedna kasa została przejęta przez inną kasę, a dwie kasy połączyły się po uzyskaniu zgody KNF.

Generalnie w tym okresie liczba kas prowadzących działalność zmniejszyła się o 16, do 39 podmiotów.

Natomiast już w II kwartale 2017 r. KNF zawiesiła działalność dwóch kas i skierowała wnioski do sądu o ogłoszenie ich upadłości (chodzi o Twoją SKOK i SKOK Nike).

KNF wszczęła postępowanie w sprawie przejęcia Lubuskiej SKOK przez bank

Komisja Nadzoru Finansowego umorzyła postępowanie w sprawie przejęcia Lubuskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Zielonej Górze przez inną spółdzielczą kasę i wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie zbadania możliwości przejęcia tej kasy przez bank - poinformowała KNF w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu.

"W związku z tym, kierując się potrzebą zapewnienia otwartości i konkurencyjności udziału w procesie restrukturyzacji Lubuskiej SKOK, KNF w terminie 14 dni oczekuje na zgłoszenia banków krajowych zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji Lubuskiej SKOK" - czytamy w komunikacie.

Banki mogą zgłaszać zainteresowanie do KNF do dnia 24 sierpnia 2017 r. włącznie - dodaje komisja.

Aby uzyskać informacje o sytuacji Lubuskiej SKOK, zainteresowane banki mogą zwracać się bezpośrednio do zarządcy komisarycznego tej kasy.

KNF wprowadziła zarząd komisaryczny w Lubuskiej SKOK 12 października 2016 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jodła2016
"22 maja 2017 r. Krajowa SKOK poinformowała KNF o odmowie udzielenia Bieszczadzkiej SKOK pomocy finansowej ze środków funduszu stabilizacyjnego". Jak to jest, że tylko banki ratują SKOK-i, a fundusz stabilizacyjny SKOK-ów pozostaje nietchnięty. Coś tu chyba jest nie tak?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane