• rozwiń

Alior przejmie BPH. KNF dała zielone światło

Alior przejmie BPH. KNF dała zielone światło

Komisja Nadzoru Finansowego nie sprzeciwiła się zamiarowi przejęcia przez Alior Bank działalności Banku BPH, z wyłączeniem działalności hipotecznej - podała KNF w komunikacie.

"W związku z zamierzoną przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Alior Bank transakcją mającą skutkować przejęciem przez Alior Bank działalności Banku BPH z wyłączeniem działalności hipotecznej, KNF jednogłośnie wydała trzy niezbędne decyzje (...)" - napisano.

Chodzi o brak sprzeciwu KNF co do zamiaru nabycia przez Alior Bank akcji Banku BPH w liczbie zapewniającej przekroczenie 50 proc. ogólnej liczby głosów i udziału w kapitale zakładowym tego banku.

Ponadto KNF nie wyraził sprzeciwu co do zamiaru General Electric Company i GE Investments Poland stania się podmiotem dominującym wobec Banku BPH od dnia nabycia akcji Banku BPH przez Alior Bank do dnia zarejestrowania przez sąd rejestrowy podwyższenia kapitału zakładowego Alior Banku w związku z podziałem Banku BPH. A następnie ich zamiaru przekroczenia 50 proc. ogólnej liczby głosów na walnym Banku BPH w wyniku podziału Banku BPH.

KNF zezwoliła także na podział Banku BPH przez przeniesienie na Alior Bank części majątku Banku BPH w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej wszelkie aktywa i pasywa Banku BPH, za wyjątkiem tzw. "działalności hipotecznej Banku BPH", obejmującej portfel kredytów hipotecznych Banku BPH, zobowiązania finansowe wobec podmiotów z grupy GE oraz inne aktywa i pasywa związane z tym portfelem kredytów, a ponadto większościowy udział w BPH PBK Zarządzanie Funduszami (jedynym akcjonariuszu BPH Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych) oraz odpowiedzialność Banku BPH związaną z tymi podmiotami.

Sprzedaż akcji

11 lipca Alior Bank wezwał do sprzedaży 50.600.821 akcji Banku BPH, stanowiących 66 proc. kapitału zakładowego banku. Cena w wezwaniu wynosi 31,19 zł za papier.

Zapisy na akcje będą przyjmowane od 1 do 16 sierpnia. Przewidywany dzień transakcji nabycia akcji to 19 sierpnia.

Grupa GE, która posiada obecnie 87,23 proc. udział w Banku BPH, zobowiązała się wcześniej, pod warunkiem spełnienia się określonych warunków zawieszających, sprzedać w wezwaniu określoną liczbę akcji za łączną cenę 1.225 mln zł, przy czym - zgodnie z umową zawartą pomiędzy Alior Bankiem a Grupą GE, łączna cena może jeszcze podlegać korektom.

 

Zobacz informacje z rynków finansowych z godz. 9:00 (19.07.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane