• rozwiń

Temat: Unia Europejska

90 dni bez opłat za połączenia z zagranicy. Opłaty za roaming wkrótce znikną

Polska i Świat. Roaming znika z Unii Europejskiej Odtwórz: Polska i Świat. Roaming znika z Unii Europejskiej
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Foto: Opłaty roamingowe całkowicie znikną od 15 czerwca 2017 roku | Video: Polska i Świat. Roaming znika z Unii Europejskiej

Mieszkańcy UE powinni mieć możliwość korzystania ze swojego telefonu komórkowego przebywając w innym kraju unijnym bez dodatkowych opłat za roaming przez co najmniej 90 dni w roku - proponuje Komisja Europejska.

W poniedziałek KE opublikowała projekt przepisów wykonawczych do decyzji o zniesieniu opłat roamingowych w UE. Opłaty te mają zniknąć w połowie przyszłego roku, co oznacza, że użytkownicy telefonów komórkowych w trakcie pobytu w innym kraju unijnym będą mogli telefonować, wysyłać SMS-y oraz łączyć się z internetem po cenach, jakie płacą w swoim kraju bądź w ramach swoich pakietów.

Zaproponowane przez KE przepisy wykonawcze do tej decyzji mają zapobiec nadużyciom, np. sytuacji, w której osoby mieszkające stale w jednym kraju UE będą korzystały z kart SIM tańszego operatora z innego państwa unijnego.

Założenia projektu

Projekt przewiduje, że mieszkańcy Unii powinni mieć możliwość korzystania bez dodatkowych opłat ze swojego telefonu komórkowego przebywając za granicą w innym kraju unijnym przez co najmniej 90 dni w roku. Po przekroczeniu tego minimalnego okresu operator mógłby nakładać niewielkie dodatkowe opłaty za roaming, ale ich wysokość nie będzie mogła być wyższa niż hurtowe stawki roamingowe, według których operatorzy rozliczają się między sobą. KE zaproponowała, by maksymalne hurtowe stawki w roamingu wynosiły 0,04 euro za minutę, 0,01 euro za SMS i 0,085 euro za 1 MB w UE.

Aby zapobiegać nadużyciom, operatorzy będą mogli także wymagać od swoich abonentów, by regularnie logowali się do swojej macierzystej sieci. Użytkownicy, którzy korzystają z pakietów zezwalających na bardzo duży albo nieograniczony przesył danych, podczas pobytu za granicą będą mogli przesyłać bez dodatkowych opłat przynajmniej tyle danych, ile średnio przesyłają zwykle w ramach swojego pakietu w kraju.

Pracownicy transgraniczni, którzy codziennie dojeżdżają do pracy w innym kraju UE, nie mogą być uznawani za osoby nadużywające bezpłatnego roamingu - zastrzega Komisja Europejska w swoim projekcie.

Przepisy wykonawcze będą tematem dyskusji przedstawicieli państw UE oraz krajowych regulatorów rynków telekomunikacyjnych (BEREC). KE przyjmie przepisy do 15 grudnia br.

Stopniowe zmniejszanie

W ubiegłym roku UE zdecydowała, że opłaty roamingowe w ramach Wspólnoty będą stopniowo znoszone. Od 30 kwietnia br. zostały one zmniejszone do maksymalnie 5 eurocentów za minutę połączenia telefonicznego, 2 eurocentów za wysyłanie SMS-ów oraz 5 eurocentów za megabajt przesłanych danych.

Całkowicie znikną od 15 czerwca 2017 roku.

 

Taniej w sieci i przez telefon. Ceny w roamingu spadają o ponad połowę (01.07.2014)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zdelegalizować myślistwo
unia nie ma sensu, precz !
  • 3
  • 10
  • zgłoś naruszenie
zamknij
anda953
możesz wystąpić. Zresztą niedługo Polska i tak będzie musiała sie określić czy chce pozostać w Unii z wszystkimi konsekwencjami (n.p. Euro) czy nie. Patrz - najnowsza propozycja Włochów. Skończy się kręcenie i wyciąganie samych korzyści dla siebie.
  • 5
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
rafaoooooo
Gdyby nie € nadal byś tylko marzył o autostradach do rolnictwa dopłatach itp a i pan z torunia też dopłaty otrzymuje
  • 5
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane