• rozwiń
  • WIG20 2303.31 -1.19%
  • WIG30 2649.09 -1.03%
  • WIG 59480.64 -0.87%
  • sWIG80 11638.94 +0.08%
  • mWIG40 4036.65 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

"Obniżenie stóp wydaje się nierealistyczne". Członek RPP o polityce pieniężnej

"Obniżenie stóp wydaje się nierealistyczne". Członek RPP o polityce pieniężnej
Foto: Shutterstock Foto: Jerzy Kropiwnicki nie widzi powodów do reakcji w polityce pieniężnej

Jerzy Kropiwnicki z RPP nie widzi powodów do reakcji w polityce pieniężnej. - Scenariusz obniżenia stóp procentowych wydaje mi się nierealistyczny. Nie widzę takich przesłanek, które powodowałyby u mnie niepokój, że trzeba byłoby iść z tym w dół - powiedział dziennikarzom.

Zdaniem Kropiwnickiego, "na razie nie ma powodów, żeby reagować". - A już na pewno nie jestem entuzjastą ujemnych stóp procentowych. Obserwacja skutków polityki ujemnych stóp powoduje, że nie ma jednoznacznie pozytywnych skutków. Jest coraz więcej znaków zapytania nad celowością prowadzenia takiej polityki - powiedział.

- Scenariusz obniżenia stóp procentowych wydaje mi się nierealistyczny. Nie widzę takich przesłanek, które powodowałyby u mnie niepokój, że trzeba byłoby iść z tym w dół - dodał.

Polityka pieniężna

Pytany o to czy wyobraża sobie sytuację, w której RPP w całym 2017 roku nie dokona zmian w polityce pieniężnej odpowiedział: "Ja tak daleko nie patrzę, tym bardziej, że mam świadomość, iż efekty decyzji w zakresie polityki pieniężnej nie są natychmiastowe. Natychmiastowy jest tylko ruch na giełdzie. A skutki na rynku pieniężnym, to jest od 9 miesięcy w górę".

- Trzeba obserwować istotne trendy w gospodarce. Dla mnie w szczególności będzie ważne to, co się będzie działo na rynku paliw. Bez względu na to, co będą oświadczać kraje OPEC, jest to zaklinanie rzeczywistości. Dopóki Iran nie przyłączy się do ewentualnej polityki ograniczenia podaży. Ropa będzie się w mojej opinii utrzymywała poniżej tego przedzniżkowego okresu. Tym bardziej, że są dane na to, że w USA następuje zwiększenie wydobycia - dodał.

- To jest dla mnie główny powód dla którego przewiduję, że ceny w Polsce będą prawdopodobnie na poziomie plus/minus 1 procent - na tych poziomach będą się kształtowały - powiedział.

 

Rząd stawia na gospodarkę. Zobacz materiał "Faktów" TVN (29.09.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane