• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Janczyk: należy rozważyć wyłączenie akcyzy z prac komisji śledczej ds. VAT

Wiceminister Gruza o manipulacjach VAT-em przy zestawach promocyjnych Odtwórz: Wiceminister Gruza o manipulacjach VAT-em przy zestawach promocyjnych
Wiceminister Gruza o manipulacjach VAT-em przy zestawach promocyjnych "Źródło: TVN24 BiS"

Należy rozważyć wyłączenie spraw związanych z akcyzą z prac komisji śledczej ds. VAT - uważa wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Jego zdaniem trzeba pamiętać o proporcji dochodów z obu podatków oraz skali nieprawidłowości dotyczących VAT i odpowiedzialności za nie.

- Należy rozważyć wyłączenie z prac komisji śledczej ds. VAT równoległego rozpatrywania spraw związanych z nieprawidłowościami w podatku akcyzowym - ocenił wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Zaznaczył, że komisja, potocznie nazywana komisją ds. VAT, ma na celu także badanie nieprawidłowości dotyczących akcyzy.

Dlaczego?

- Chodzi o to, aby nie nastąpiło rozmycie odpowiedzialności za nieprawidłowości w podatku VAT, które były zdecydowanie większym obciążeniem dla budżetu, jeżeli chodzi o możliwe do uzyskania, a utracone dochody. O skali poprzednio występujących nadużyć świadczą dokonania obecnego rządu w zakresie uszczelnienia systemu poboru podatku VAT - powiedział Janczyk.

Zwrócił uwagę, że dochody z akcyzy są około dwa razy mniejsze niż z VAT. - Zajmując się tymi problemami trzeba pamiętać o tych proporcjach. Dlatego nie warto absorbować opinii publicznej jednocześnie obszarem akcyzy i VAT. Oczywiście ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Sejm - dodał.

Komisja śledcza

We wrześniu klub parlamentarny Kukiz'15 złożył do marszałka Sejmu projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych podejmowanych celem zapobieżenia zaniżonym wpływom do budżetu państwa z podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Projekt zakłada, że komisja będzie badać okres od 2007 do 2017 roku. Pod wnioskiem podpisali się posłowie: Kukiz'15 i PiS.

W skład komisji śledczej miałoby wejść 9 posłów. Poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski mówił, że należałaby ocena działań lub zaniechań takich urzędników jak członkowie rządu, a zwłaszcza ministrów finansów z lat 2007-17, prezesa NBP, prezesa NIK, urzędników skarbowych różnych szczebli, prokuratora generalnego, szefów ABW, CBA oraz komendanta głównego policji.

Komisja miałaby ustalić m.in., "jakie kroki podejmowały i podejmują organy władzy państwowej celem zapobieżenia powstawaniu i wzrostowi zjawiska luki w podatku VAT i zaniżonych wpływów z akcyzy". Miałaby też sprawdzać, czy możliwe było podjęcie skutecznych działań, a jeśli ich nie podjęto, to czy wynikało to z niekompetencji czy z celowych zachowań.

Powinna również wskazać osoby odpowiedzialne za zaniechania oraz ewentualnie złożyć zawiadomienia do odpowiednich organów. Miałaby wreszcie wyjaśnić, czy wśród urzędników państwowych były osoby pośrednio lub bezpośrednio powiązane z procederem wyłudzania VAT.

Po złożeniu wniosku wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) mówił, że nie wiadomo, kiedy powstanie komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT. Wśród problemów z jej szybkim powołaniem wymienił trudności ze znalezieniem miejsca w Sejmie na jej obrady.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane