• rozwiń

Rzecznik PO o zmianach w OFE: może chodzić o skok na kasę

Rzecznik PO o zmianach w OFE: To skok na kasę Odtwórz: Rzecznik PO o zmianach w OFE: To skok na kasę
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Foto: Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zarekomendował w czwartek przyjęcie zmian w systemie emerytalnym | Video: Rzecznik PO o zmianach w OFE: To skok na kasę

Może chodzić po prostu o skok na kasę. O to, żeby zasilić budżet poprzez Fundusz Rezerwy Demograficznej dodatkowymi miliardami, których rządowi ewidentnie brakuje na realizację obietnic wyborczych - mówił o zmianach w OFE Jan Grabiec, poseł PO i rzecznik partii.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zarekomendował w czwartek przyjęcie zmian w systemie emerytalnym, dokument został również przyjęty przez Stały Komitet RM.

Zgodnie z kierunkowymi rekomendacjami tego dokumentu, 25 proc. środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) ma zostać przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a jednocześnie ich wartość zewidencjonowana na subkontach prowadzonych przez ZUS. Pozostałe 75 proc. aktywów będzie przekazane do zarządzania przez fundusze inwestycyjne, które powstaną z przekształcenia obecnych OFE. Środki te znajdą się na indywidualnych kontach emerytalnych w ramach III filaru.

"Skok na kasę"

- Te 25 proc. ponoć ma być zapisane jednocześnie w Funduszu Rezerwy Demograficznej i na kontach w ZUS-ie. To mi się wydaje próbą pomnożenia pieniędzy, przypominającą trochę cud w Kanie Galilejskiej, gdzie z wody można wyprodukować wino. Ale z jednej złotówki nie da się wyprodukować dwóch złotówek. To nie działa - komentował Grabiec w rozmowie z TVN24.

- W związku z tym może chodzić po prostu o skok na kasę. O to, żeby zasilić budżet poprzez Fundusz Rezerwy Demograficznej dodatkowymi miliardami, których rządowi ewidentnie brakuje na realizację obietnic wyborczych - dodał.

Grabiec stwierdził też, że dodatkowym efektem może być wpływ rządu na prywatne spółki. - Wiemy, że wśród spółek notowanych na giełdzie, których akcje są w OFE są akcje spółek, które są właścicielami prywatnych mediów. Tam są akcje Agory i TVN-u. Jeśli rząd pośrednio lub bezpośrednio stanie się znaczącym udziałowcem tych spółek to może mieć wpływ na obsadę zarządów. To pachnie wariantem węgierskim czy wariantem rosyjskim - tłumaczył poseł PO.

Rekomendacja KERM jest zgodna z koncepcją przebudowania modelu funkcjonowania OFE, jaką w lipcu bieżącego roku zaprezentował wicepremier Mateusz Morawiecki. - Nasza propozycja zmierza do tego, aby większość środków zgromadzonych w OFE znalazło się na indywidualnych kontach emerytalnych Polaków, zasilając w ten sposób ich prywatne oszczędności na jesień życia. Chcemy też, żeby wypracowane przez nas rozwiązania w jak największym stopniu pracowały na rzecz rozwoju polskiej gospodarki - podkreślił Mateusz Morawiecki, przewodniczący KERM.

Jak zapowiedział wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki rekomendacje po przeglądzie systemu emerytalnego w Polsce trafią na najbliższe posiedzenie rządu.

Więcej o zmianach w OFE przeczytasz tutaj.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (11)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Rottweiler Lowca zKomuchow
Skoki na kase sa w calej europie panie posle Niemcy po polaczeniu sie tez zrobili skok na kase emerytow aby odbudowywac wschodnie Niemcy.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
objektywny
Panie Grabiec !, a kto zagrabil ponad 150 mld zlotych skladek rentowych ???. Chyba nie ja !!!. Wszyscy politykierzy jestescie "po tych samych pieniadzach" !!!!!. Zlodziejami was nazwac nie moge, gdyz wasza stacja medialna nie opublikuje mego komentarza ale "opiekunowie nie swoich piniedzy" powinno pasowac.
  • 6
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
lena_wozna
Witki opadają, a co wy zrobiliście hipokryci?! Chciałbym aby ta okupacja to były wasze ostatnie dni na tych stołkach. Ale że to demokratyczny kraj poczekam te trzy lata na wasz upadek.
  • 5
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane