• rozwiń

Trzy sposoby na raje podatkowe. Wyjaśniamy, jak działają

Jak wykorzystywane są raje podatkowe? Odtwórz: Jak wykorzystywane są raje podatkowe?
Foto: TVN24 BiS | Video: TVN24 BiS Foto: Jednym z rajów podatkowych jest Panama | Video: Jak wykorzystywane są raje podatkowe?

Raje podatkowe wykorzystywane są m.in. do transferowania zysków i unikania płacenia wyższych podatków w krajach macierzystych. W "Biznesie dla Ludzi" tłumaczymy, jak to dokładnie działa.

Sposób 1. Spółka w raju podatkowym - majątek lub wypłata wynagrodzenia

Ten sposób polega na założeniu spółki w raju podatkowym i ulokowanie w niej swojego majątku lub działalności gospodarczej. Wypłacane z tego tytułu wynagrodzenie będzie objęte niższą stawką podatku niż w kraju macierzystym.

Sposób 2. Duże transfery z tytułu płatności do spółek w raju podatkowym

Gdy mamy założoną spółkę w kraju macierzystym i spółkę w raju podatkowym i z pierwszej spółki dokonujemy płatności na rzecz drugiej, to taki przychód nie jest opodatkowany lub to opodatkowanie jest bardzo niskie.

Sposób 3. Sprzedaż towarów przez spółkę w raju podatkowym

Kolejnym sposobem jest utworzenie spółki córki z siedzibą w raju podatkowym, która za koszt wytworzenia skupi towary czy produkty wyprodukowane przez spółkę matkę działającą w kraju macierzystym. W ten sposób firma matka nie ma żadnych zysków, a więc nie płaci podatku dochodowego. Natomiast firma córka zarejestrowana w raju podatkowym sprzedaje kupione produkt, czy towary z marżą. W ten sposób powstaje zysk, od którego jednak płaci się niski podatek, a czasem nie płaci się go wcale.

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 17.30.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane