• rozwiń

PIT na kilka sposobów. Jak szybko wypełnić zeznanie podatkowe?

Jak szybko rozliczyć PIT? Odtwórz: Jak szybko rozliczyć PIT?
Foto: Jak szybko rozliczyć PIT? | Video: Jak szybko rozliczyć PIT?

W tym roku 30 kwietnia wypada w sobotę, więc na złożenie PIT-a mamy czas do 2 maja. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili. Wyjaśniamy, jak szybko i bezboleśnie wypełnić zeznanie podatkowe.

Rocznego rozliczenia PIT można oczywiście dokonać w sposób tradycyjny, ręcznie wypełniając papierowy formularz. Jest to jednak najbardziej skomplikowana i pracochłonna droga. Zeznanie podatkowe można wypełnić zdecydowanie prościej i szybciej. Oto kilka sposobów:

1. Wstępne wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)

Jest to zdecydowanie najłatwiejszy sposób na rozliczenie rocznego zeznania podatkowego. Urząd skarbowy wprowadza tam bowiem już nasze dane, a my je tylko uzupełniamy. Na dodatek możemy się rozliczyć zarówno indywidualnie, jak też wspólnie z małżonkiem. Aby skorzystać z PFR, należy wejść na Portal Podatkowy resortu finansów, uzupełnić PIT o ulgi, przekazać 1 proc. i wysłać.

2. Dni otwarte w urzędach skarbowych

Dni otwarte to znakomita okazja do uzyskania fachowej pomocy przy wypełnianiu deklaracji podatkowej. Pracownicy urzędów wydają druki i przyjmują zeznania, pokazują też zalety rozliczeń elektronicznych. Urzędy uruchamiają także dodatkowe punkty informacyjne.

3. Galerie handlowe

Urzędnicy dyżurują również w wybranych galeriach handlowych, gdzie pomagają wypełnić zeznanie i wysłać przez internet.

4. Internet

Aby wypełnić formularze PIT drogą internetową możemy skorzystać z udostępnionych na stronie resortu finansów aktywnych formularzy lub skorzystać z któregoś z darmowych programów rozliczeniowych (e-Deklaracje, szybkipit.pl). Ważnym elementem rozliczenia PIT przez internet jest odebranie UPO - urzędowego poświadczenia odbioru, które jest oficjalnym dokumentem, które zaświadcza, że wysłaliśmy PIT do urzędu skarbowego.

5. Zadzwoń

Dyżur telefoniczny jest jednym z działań realizowanych w tegorocznej odsłonie kampanii informacyjnej Szybki PIT.

Specjaliści odpowiedzą na pytania z kilku zakresów:

ulgi, rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, tel. 22 694 34 34

działalność gospodarcza, najem, sprzedaż nieruchomości, tel. 22 694 33 33

opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych, tel. 22 694 55 88

opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą, tel. 22 694 37 37.

Najbliższy dyżur telefoniczny już 21 kwietnia.

 

Aby uzyskać informacje o konkretnych terminach poszczególnych akcji, warto śledzić profil resortu finansów na Facebooku.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane