• rozwiń
  • WIG20 2346.98 +0.03%
  • WIG30 2697.52 -0.11%
  • WIG 60706.13 0.00%
  • sWIG80 11973.81 -0.01%
  • mWIG40 4269.73 -0.25%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:27

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Opłata w paliwie może podnieść ceny żywności. Rolnicy chcą więcej z budżetu

Adamczyk: cena paliwa nie powinna wzrosnąć Odtwórz: Adamczyk: cena paliwa nie powinna wzrosnąć
Adamczyk: cena paliwa nie powinna wzrosnąć "Źródło: tvn24"

Zarząd izb rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zrekompensowanie rolnikom kosztów wprowadzenia tak zwanej opłaty drogowej. Planowane po wprowadzeniu ustawy w życie zmiany sprawią, że ceny paliwa odbiją się na cenach wszystkich usług - między innymi transportu, żywności - przekonują i proponują rozwiązanie: podniesienie dopłat do paliwa rolniczego.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie złożonego przez posłów PiS projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Projekt skierowano do komisji. W jego myśl Fundusz ma być finansowany m.in. z opłaty w wysokości 20 groszy za litr benzyny i oleju napędowego. Intencją wnioskodawców projektu jest pomóc samorządom w budowie i remontach dróg.

Zwiększenie limitu

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zaproponował zwiększenie limitu z 86 do 110 litrów, do którego przysługuje zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

"Planowane po wprowadzeniu ustawy w życie zmiany sprawią, że ceny paliwa odbiją się na cenach wszystkich usług - między innymi transportu, żywności, a także dotkną bezpośrednio rolników, którzy za zakup paliwa do produkcji rolnej na każdy hektar będą musieli wydać około 21,5 zł więcej niż dotychczas, co pogorszy opłacalność produkcji rolnej" - argumentują Izby Rolnicze.

Samorząd rolniczy przypomina, że wielokrotnie wnosił o zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, jak również postulował o zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego na 1 hektar użytków rolnych.

Stawka zwrotu do 1 litra kupionego paliwa wynosi tyle samo, ile w ubiegłym roku - 1 zł, a limit zwrotu podatku w 2017 roku wynosić będzie 86,00 zł razy liczba hektarów użytków rolnych. Zwrot podatku odbywa się na podstawie faktur, które są przyjmowane dwa razy w roku.

W tegorocznym budżecie na ten cel przewidziano 860 milionów złotych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jodła2016
Po wprowadzeniu opłaty drogowej wszystko zdrożeje. Oczywiście najwięcej stracą najbiedniejsi. Ten sam elektorat który głosował na PiS. Podobnie będzie z sądami. Mamy obywateli którzy nie myślą nad konsekwencjami danych rozwiązań ustawowych, tylko w ciemno popierają swoich wybrańców.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane