• rozwiń

Inwestycje zagraniczne topnieją. Raport banku centralnego

Morawiecki o stopie inwestycji Odtwórz: Morawiecki o stopie inwestycji
Morawiecki o stopie inwestycji "Źródło: tvn24"

W 2016 roku napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski wyniósł 54,9 miliardów złotych, o 2,6 miliarda złotych mniej niż w 2015 roku - podał Narodowy Bank Polski w raporcie.

"Wysoki napływ kapitału w ostatnich latach wynikał przede wszystkim z wysokich zysków osiąganych przez podmioty bezpośredniego inwestowania oraz z reinwestycji tych zysków" - napisał NBP.

Polski kapitał

Polscy inwestorzy bezpośredni dokonali w 2016 roku transakcji na kwotę 31,8 mld zł, co stanowiło wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim o 13,0 mld zł.

"Blisko połowę tej kwoty stanowiły jednak transakcje związane z reorganizacją funduszy inwestycyjnych, które skutkowały zmniejszeniem inwestycji portfelowych i odpowiednim wzrostem inwestycji bezpośrednich" - wytłumaczono.

"Życzymy sobie, żeby było więcej"

Jak ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, inwestycje, obok rynku pracy, są "ważnym elementem dla premiera Morawieckiego".

- To nie jest tak, że inwestycje nie ruszyły, bo już ostatnie dane były całkiem dobre - podkreślił we wtorek na antenie Programu III Polskiego Radia.

Jak wyjaśnił, Narodowy Bank Polski pokazał, że po włączeniu sektora energetyki, węgla inwestycje prywatne przedsiębiorstw wzrosły już o 5 proc., "co jest całkiem dobrym wynikiem".

Z danych GUS wynika, że inwestycje w III kwartale 2017 r. wzrosły o 3,3 proc. rok do roku.

- Życzymy sobie, żeby było więcej. A jestem przekonany, że w 2018 roku inwestycje zarówno infrastrukturalne, jak i przedsiębiorstw będą przyspieszały - ocenił Borys.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane