• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Duży bank wprowadza zmiany. Przelewy i płatności po nowemu

Ekspert o zmianach dla klientów banków Odtwórz: Ekspert o zmianach dla klientów banków
Ekspert o zmianach dla klientów banków "Źródło: tvn24"

ING Bank Śląski od 20 sierpnia wprowadza dodatkowe potwierdzenie logowania oraz operacji wykonywanych w bankowości internetowej i aplikacji na telefon.

Wprowadzenie tak zwanego silnego uwierzytelniania wynika ze zmian w przepisach. Od 14 września wejdzie w życie rozporządzenie delegowane Komisji Europejskiej dotyczące regulacyjnych standardów technicznych, by zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z usług płatniczych oferowanych elektronicznie.

ING wprowadza zmiany

Większość banków zmiany wprowadza już wcześniej. Przedstawiciele ING Banku Śląskiego poinformowali, że od najbliższego wtorku w trakcie logowania do bankowości internetowej Moje ING klienci mogą być proszeni o wpisanie kodu autoryzacyjnego z SMS-a.

Trzeba być zatem przygotowanym na to, że logowanie może przebiegać na dwa sposoby: login i hasło maskowane (pięć wybranych znaków) bądź login, hasło maskowane (pięć wybranych znaków) i kod SMS.

Zmiany dotyczą także logowania do aplikacji na telefon. Jak wskazano, logowanie do aplikacji Moje ING mobile może przebiegać na trzy sposoby:

- tylko PIN do aplikacji,

- tylko identyfikator biometryczny – odcisk palca lub face ID,

- identyfikator biometryczny i PIN do aplikacji.

W przypadku wykonywania na przykład przelewów w aplikacji mobilnej, również bank może poprosić klientów o dodatkową autoryzację: kodem SMS lub PIN-em do aplikacji.

"Za każdym razem, gdy będziesz się logować lub zlecać dyspozycje w aplikacji, nasz system bezpieczeństwa błyskawicznie przeanalizuje sytuację i dobierze odpowiedni sposób autoryzacji. Oceni też, czy dodatkowa autoryzacja jest potrzebna" - wskazano w komunikacie.

Przedstawiciele banku radzą klientom, by upewnili się, że ich numer do autoryzacji jest aktualny. "Najlepiej zrób to teraz w aplikacji lub bankowości - zaloguj się i sprawdź, lub przyjdź do dowolnego oddziału naszego banku" - wskazano.

Inne banki

ING Bank Śląski nie jest jedynym bankiem, który wprowadza zmiany w związku z nowymi przepisami. W środę stare metody autoryzacji wycofał Bank Pekao. Oznacza to, że klienci nie mogą już korzystać z: kart kodów jednorazowych, aplikacji PekaoToken, token w postaci osobnego urządzenia.

Ponadto, Bank Ochrony Środowiska od 14 września planuje wprowadzić zupełnie nowy serwis internetowy. Tak przynajmniej wynika z komunikatu zmieszczonego na stronie banku. Nowy będzie umożliwiał korzystanie z nowej metody autoryzacji – autoryzacji mobilnej z wykorzystaniem tokena mobilnego. Funkcjonujące obecnie tokeny zostaną wycofane. Klienci będą mogli dokonywać autoryzacji kodem SMS.

Także Getin Noble Bank od 14 września wycofuje z użycia tokeny oraz karty Display (z interaktywnym wyświetlaczem). Zamiast tego wprowadzone zostanie dodatkowe uwierzytelnienie za pomocą SMS-a.

Również w Euro Banku oprócz hasła i loginu potrzebny będzie token, hasło wysłane SMS-em lub autoryzacja w mobilnej aplikacji. Dla bezpieczeństwa bank skróci także sesje w swoim serwisie online i w aplikacji mobilnej do 5 minut.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Tomaszw48z
Fajnie byłoby, żeby w końcu można sobie indywidualnie ustawić wymagalność PIN-u lub innej autoryzacji dla każdej transakcji wykonanej zbliżeniowo. Może w końcu ktoś nad tym się pochyli.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
janko_emigrant
Brak autoryzacji w postaci numeru buta znacznie obniża bezpieczeństwo.
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
VaII Govrylo
Widać, że nie korzysta obywatel z nowych technologii.
Czyli poczta i długopis.
Tak też można.
Autoryzacja 2 etapowa jest bardzo dobrym pomysłem w dzisiejszych czasach.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane