• rozwiń

Zarobki Polaków w unijnym ogonie. Zobacz, do kogo brakuje nam najwięcej

Zarabiamy mniej niż w Europie Zachodniej. Sprawdź, do kogo brakuje nam najwięcej Odtwórz: Zarabiamy mniej niż w Europie Zachodniej. Sprawdź, do kogo brakuje nam najwięcej
Zarabiamy mniej niż w Europie Zachodniej. Sprawdź, do kogo brakuje nam najwięcej "Źródło: tvn24bis.pl"

Ponad cztery razy - o tyle więcej od Polaków zarabiają średnio pracownicy w Luksemburgu. Mocno Polska odstaje również pod względem wysokości płacy minimalnej. Według danych Eurostatu, nasz kraj jest jednym z dziesięciu państw Unii Europejskiej, w których miesięczne minimalne wynagrodzenie nie przekracza 500 euro.

W Polsce jest średnio dwa razy taniej niż w innych europejskich krajach, ale jednocześnie zarobki Polaków są kilka razy mniejsze w porównaniu do wielu krajów europejskich. Mocno odstaje zarówno średnie jak i minimalne wynagrodzenie.

Płaca minimalna

Według danych Eurostatu z początku 2017 roku,

niemiecki czy irlandzki pracownik zarabia minimum trzy razy więcej od Polaka. Słoweński czy hiszpański pracownik otrzymuje zaś pensję minimalną prawie dwukrotnie wyższą.

Rekordzistami w tym względem są jednak Luksemburczycy, którzy swoim pracownikom muszą zapłacić minimum 2000 euro, czyli około 8500 złotych. To zatem ponad 4 razy więcej niż w Polsce.

Średnie zarobki

Podobne dysproporcje widać w średnich zarobkach. Według danych Eurostatu z 2014 roku średnie wynagrodzenie w Polsce to 980 euro brutto, czyli około 4145 złotych.

To dwa razy mniej niż w Hiszpanii - 1985 euro oraz trzykrotnie mniej niż w Niemczech - 3045 euro, czy Wielkiej Brytanii - 3151 euro.

Najwyższa różnica ponownie występuje jednak w odniesieniu do Luksemburga (4206 euro), gdzie średnie zarobki są ponad czterokrotnie wyższe niż w Polsce.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane