• rozwiń

Temat: Poradnik tvn24bis.pl

Abonament RTV. Ile wynosi opłata?

Abonament RTV. Ile wynosi opłata?
Foto: Shutterstock Foto: O wysokości abonamentu RTV decyduje KRRiT

Abonament RTV w 2020 roku - ile wynosi, jak go zapłacić i do kiedy trzeba uiścić należność. Wyjaśniamy.

W Polsce o wysokości abonamentu RTV decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zaś instytucją odpowiedzialną za jego ściąganie jest Poczta Polska.

Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. Rejestracji odbiorników rtv dokonuje się w placówkach Poczty Polskiej w terminie 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie.

Opłaty abonamentowe w 2020 roku

Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Ważny jest dzień, w którym dokonujemy płatności, nie zaś dzień, w którym ta płatność wpływa na rachunek bankowy Poczty Polskiej.

W sytuacji, gdy opłata wniesiona przez nas 25. dnia miesiąca wpłynie na rachunek Poczty 26. lub 27. dnia Poczta Polska nie może naliczać odsetek za zwłokę w jej uiszczeniu.

Opłata za 1 miesiąc za odbiornik radiofoniczny wynosi 7 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 84 zł).

Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 272,40 zł).

Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2020 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę.

Przez cały rok można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc.

Należy jednak pamiętać, że ze zniżki można skorzystać o ile wnosi się opłatę z wyprzedzeniem , tj. w terminie do dnia 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Jak zapłacić za abonament RTV?

Aby opłacić abonament, niezbędna jest znajomość 26 cyfrowego numeru rachunku bankowego , nadanego podczas rejestracji odbiorników każdemu abonentowi. Raz nadany numer rachunku bankowego nie ulega zmianie.

W przypadku nieznajomości numeru rachunku bankowego można go ustalić na przykład w każdej placówce pocztowej.

Abonament można opłacić na trzy sposoby. Pierwszy to wizyta w placówce pocztowej. W celu dokonania opłaty można wykorzystać spersonalizowany formularz polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej wpisując kwotę opłaty abonamentowej oraz okres jakiego dotyczy wpłata lub standardowy blankiet do wpłat (książeczki z blankietami można zakupić w placówkach pocztowych), uzupełniając wszystkie wymagane pola z podaniem numeru rachunku bankowego, który zawiera nadany indywidualny numer identyfikacyjny.

Drugi sposób to Platforma Płatności. W celu dokonania opłaty tym kanałem należy zalogować się na stronie Poczty Polskiej i w zakładce "Opłać abonament rtv", wskazać numer identyfikacyjny, PESEL/NIP lub imię i nazwisko. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Trzecim sposobem jest e-przelew. W przypadku zlecenia płatności e-przelewem należy wszystkie pola wypełnić tak jak standardowy formularz polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej w banku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane