• rozwiń

Miliony oblały się lodowatą wodą z wiadra. Akcja pomogła nieuleczalnie chorym

Ice Bucket Challenge pomogło w walce z ALS Odtwórz: Ice Bucket Challenge pomogło w walce z ALS
Foto: Flickr (CC BY 2.0)/Waseem Ashraf | Video: TVN24 BiS Foto: Bill Gates oblewa się wodą | Video: Ice Bucket Challenge pomogło w walce z ALS

Pamiętacie, jak ludzie - znani i nieznani - wylewali na siebie wiadro lodowatej wody? To był "Ice Bucket Challenge" - akcja, która miała zwrócić uwagę na los chorych na stwardnienie zanikowe boczne (ALS) i pomóc w zbiórce pieniędzy na badania nad nową terapią. Zebrano ponad 115 mln dolarów i udało się osiągnąć przełom w badaniach nad chorobą.

Minęły dwa lata od apogeum akcji "Ice Bucket Challenge". Latem 2014 roku w internecie pełno było filmików z osobami, które oblewają się lodowatą wodą. Do akcji chętnie dołączyły największe gwiazdy świata sportu, polityki, rozrywki. Wśród nich m.in. Bill Gates, Mark Zuckerberg, Justin Timberlake, George W.Bush, czy Stephen Curry.

Ogromna popularność

Łącznie na całym świecie w akcji "Ice Bucket Challenge" udział wzięło 17 mln osób, a nagrania odtworzyło aż 440 mln osób.

"Ice Bucket Challenge" był pomysłem Corey'a Griffina, przedsiębiorcy z USA, którego przyjaciel, baseballista Pete Frates choruje na stwardnienie zanikowe boczne. Celem było zwiększenie świadomości ludzi o poważnej chorobie stwardnieniu zanikowym bocznym, zwanym też chorobą Lou Gehriga. A przy tym zebranie pieniędzy na badania nad nią.

Jak się teraz okazuje w ciągu zaledwie jednego miesiąca w samych Stanach Zjednoczonych zysk z akcji przyniósł ponad 115 mln dolarów, a na całym świecie 200 mln dolarów. Pozwoliło to sfinansować kilka projektów badawczych, a wśród nich jeden kluczowy. Naukowcy odkryli bowiem odmianę genu, który odpowiada za chorobę. Nazywa się NEK1 i pojawia się w zmutowanej formie u większości chorych.

Dzięki odkryciu naukowcy dowiedzą się, w jaki sposób powstaje ALS, co przyczyni się do opracowania skutecznego leczenia. Naukowcy przyznają, że gdyby nie "Ice Bucket Challenge" nie udałoby się dokonać przełomu, ponieważ grant, który dostali na badania wynosił zaledwie 4 mln dolarów.

Lekarstwo na ALS

Zanikowe stwardnienie boczne to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Właśnie na tę chorobę cierpi jeden z najwybitniejszych astrofizyków w historii, Stephen Hawking.

Choroba, w skrócie ALS (od amyotrophic lateral sclerosis) prowadzi do porażenia neuronów ruchowych i stopniowego upośledzenia kolejnych mięśni ciała. Zabija średnio w 3 do 5 lat. Lekarze nie potrafią stwierdzić, dlaczego Hawking żyje dłużej. Schorzenie to częściej występuje u mężczyzn, zwykle w szóstej i siódmej dekadzie życia. Może wystąpić też u ludzi młodych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane