• rozwiń

Portfele Polaków coraz grubsze. Wynagrodzenie, emerytury i renty w górę

Portfele Polaków coraz grubsze. Wynagrodzenie, emerytury i renty w górę
Foto: pixababy.com / PublicDomain Foto: Pracownicy sektora przedsiębiorstw zarabiali w minionym miesiącu średnio 4259,37 zł

3,6 proc. - o tyle wzrosło przeciętne wynagrodzenie w październiku w porównaniu do ubiegłego roku. Pracownicy sektora przedsiębiorstw zarabiali w minionym miesiącu średnio 4259,37 zł. W październiku wzrosła również przeciętna miesięczna emerytura i renta.

W piątkowym komunikacie, GUS przypomniał, że wynagrodzenie to we wrześniu br. wzrosło o 3,9 proc., a przed rokiem o 3,3 proc.

Z kolei w okresie styczeń-październik br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw ukształtowało się na poziomie 4236,85 zł i było o 4,0 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku (wobec wzrostu o 3,5 proc. przed rokiem) - dodał GUS.

Wzrost płac w październiku, według urzędu, obserwowano w większości sekcji, m.in. w zakwaterowaniu i gastronomii (o 6,5 proc.), handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 5,7 proc.) oraz budownictwie (o 4,3 proc.). Niższe niż w październiku ub. roku były natomiast przeciętne płace w górnictwie i wydobywaniu (o 7,4 proc., na co wpłynęło przesunięcie terminu wypłat nagród w tej sekcji) - zaznaczył GUS.

Renty i emerytury

Jak podał w piątek Urząd, przeciętna miesięczna nominalna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w październiku br. była o 1,4 proc. większa niż przed rokiem i wyniosła 2096,75 zł.

Przeciętna miesięczna nominalna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych w październiku br. ukształtowała się na poziomie 1197,43 zł i wzrosła w skali roku o 0,1 proc. - dodał GUS.

Jak poinformował GUS, w okresie styczeń–październik br. przeciętna miesięczna nominalna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych ukształtowała się na poziomie 2084,36 zł, tj. wzrosła w skali roku o 1,9 proc. "Przeciętna miesięczna realna emerytura i renta brutto w systemie pracowniczym w październiku br. była wyższa niż przed rokiem o 1,8 proc., natomiast w okresie dziesięciu miesięcy br. – zwiększyła się odpowiednio o 2,5 proc." - poinformował urząd.

Z kolei emerytury i renta brutto rolników indywidualnych rolników w okresie styczeń-październik br. wyniosła 1184,60 zł, tj. o 0,3 proc. więcej niż przed rokiem. GUS poinformował również, że siła nabywcza przeciętnej miesięcznej emerytury i renty brutto rolników indywidualnych w październiku br. była wyższa w skali roku o 0,5 proc., natomiast w okresie dziesięciu miesięcy br. - wyższa odpowiednio o 0,9 proc.

 

Zobacz materiał o reformie emerytalnej z programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS (17.11.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Kowarzanin
GUS to jest rzadowa instytucja, to niema co sie dziwic tak znacznym podwyzka,kture to objely rzad i ministrow oraz sekretarzy prezydenta.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ariadna_niebieska
Tak! Bardzo słuszne spostrzeżenia! Ja np. otrzymałam "podwyżkę" emerytury w wys. 3,69 ZŁOTYCH, 0.26 PROCENTA! A w marcu - to ma być coś ok. 8zł (0.76%), zaszaleje człowiek, nie ma co!!! Po co pisowi ta propaganda - całkiem nie mogę zrozumieć
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
abarg2
to znaczy ze jesli ja ide z psem na spacer to mamy srednio po trzy nogi
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
Aby informacja mogła coś powiedzieć - należało by podać o ile wzrosła siła nabywcza pieniądza... Bo sam wzrost wynagrodzeń niewiele mówi, bo np. Pieczywo i paliwo zdrożały o 10% więc realnie pensja spadła
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Wielkopolanin
wzrosły renty i emerytury,pewnie zmarła duża ilość tych którzy mieli niskie emerytury i renty, statystyka ma to do siebie że można wszystko przedstawić jak się chce kwestia jest tylko to jakie dane weżmiemy pod uwagę
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane