• rozwiń

Ceny spadają. Efekt wyprzedaży i taniej żywności

Ceny spadają. Efekt wyprzedaży i taniej żywności
Foto: Shutterstock Foto: W lipcu ceny spadły w ujęciu rocznym o 0,9 proc.

W lipcu ceny spadły w ujęciu rocznym o 0,9 proc., a w porównaniu z czerwcem były niższe o 0,3 proc. - wynika z opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

To dane odpowiadające opublikowanemu przez GUS pod koniec lipca tzw. szybkiemu szacunkowi inflacji.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,3 proc.   Największy wpływ na wskaźnik cen ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 1 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 3,1 proc.)  - wyjaśnił GUS. Wyższe były natomiast opłaty w zakresie rekreacji i kultury (o 1,5 proc.) oraz związane z mieszkaniem (o 0,1 proc.).

Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 0,9 proc. , w tym towarów - o 1,5 proc., przy wzroście cen usług - o 0,7 proc. Największy wpływ na miały obniżki opłat związanych z transportem (o 7,1 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,7 proc.) oraz o-płaty za mieszkania - o 0,8 proc. Urząd statystyczny zwrócił uwagę, że w ujęciu rocznym wzrosły natomiast ceny żywności (o 1,2 proc.).

Tańsza żywność

Najbardziej potaniały warzywa (o 11,6 proc.) i owoce (o 1,7 proc.). Ceny artykułów w grupie "mleko, sery, jaja" utrzymały się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu, podrożało natomiast mięso (przeciętnie o 1,1 proc.), a także ryby i owoce morza (o 0,9 proc.), ryż (o 0,7 proc.) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,6 proc.).

Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili również za tłuszcze zwierzęce oraz czekoladę (po 0,5 proc.), cukier (o 0,2 proc.), a także tłuszcze roślinne (o 0,1 proc.).

Ceny napojów bezalkoholowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu natomiast napoje alkoholowe potaniały o 0,1 proc. Ceny wyrobów tytoniowych wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2 proc.

Letnie wyprzedaże

W lipcu w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,8 proc., a odzieży - o 3 proc. - wyjaśnił GUS.

W komunikacie wskazano, że ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły przeciętnie o 0,1 proc., a ceny nośników energii utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. Obniżyły się w lipcu opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2 proc.).

Ceny w zakresie transportu były niższe niż w czerwcu br. o 0,2 proc., głównie w wyniku niższych cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,2 proc., w tym benzyny - o 1,4 proc., oleju napędowego - o 1,1 proc., przy wzroście cen gazu ciekłego - o 0,3 proc. 

Opłaty związane z łącznością pozostały na poziomie notowanym w czerwcu br., nie zaobserwowano też zmian w opłatach za usługi telekomunikacyjne. Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w lipcu br. wzrosły o 1,5 proc.

"Konsumenci więcej niż w poprzednim miesiącu płacili za turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 5 proc., w tym za granicą - o 8,4 proc., a w kraju - o 1,3 proc.). Podrożały gazety i czasopisma (o 3,3 proc.), podręczniki (o 0,3 proc.) oraz książki (o 0,1 proc.)" - dodano.

Edukacja bez zmian

Według GUS opłaty związane z edukacją pozostały w lipcu na poziomie zbliżonym do obserwowanego w czerwcu br. Z kolei ceny w restauracjach i hotelach podniesiono w lipcu br. o 0,1 proc.

Spośród innych towarów i usług, w lipcu br. mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0,5 proc.). Podrożały natomiast ubezpieczenia (o 0,6 proc.), usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne (o 0,3 proc.) oraz opieka społeczna (o 0,1 proc.) - dodał GUS.

Zgodnie z wcześniejszymi danymi GUS w czerwcu ceny spadły w ujęciu rocznym o 0,8 proc. i wzrosły o 0,2 proc. mdm. Natomiast w maju mieliśmy do czynienia z deflacją w wysokości 0,9 proc. w ujęciu rocznym, a w stosunku do kwietnia inflacja wyniosła 0,1 proc.

 

Zobacz rozmowę z "Otwarcia Dnia" w TVN24 BiS. O konsekwencjach słabego funta mówili Monika Gąsiorek-Mosiołek oraz Hirek Wrona (11.08.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane