• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Słabe dane z rynku. Produkcja dołuje, sprzedaż rośnie wolniej od oczekiwań

Słabe dane z rynku. Produkcja dołuje, sprzedaż rośnie wolniej od oczekiwań
Foto: Shutterstock Foto: GUS podał najnowsze dane dotyczące polskiej gospodarki

Sprzedaż detaliczna rośnie, ale nie tak wyraźnie jak przed miesiącem. W październiku wzrost w skali roku wyniósł 4,6 proc., podczas gdy jeszcze przed miesiącem było to 6,3 proc. Do tego spada produkcja przemysłowa, dane okazały się znacznie gorsze od oczekiwań ekonomistów.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w październiku wzrośnie o 4,3 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym o 4,2 proc. Tymczasem jak podał Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku wzrosła o 4,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym o 3 proc.

Sprzedaż detaliczna

Jak czytamy w komunikacie, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku br. była wyższa w skali roku w większości grup.

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 14,2 proc. wobec wzrostu o 3,8 proc. przed rokiem).

Zwiększenie sprzedaży zaobserwowano również w podmiotach handlujących żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 3,7 proc. wobec wzrostu o 4,1 proc. przed rokiem) oraz paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 0,9 proc. wobec wzrostu o 0,5 proc.). Spadek sprzedaży odnotowały jednostki zaklasyfikowane do grupowań: "pozostałe" (o 8,6 proc.), oraz "pojazdy samochodowe, motocykle, części" (o 2,5 proc.).

W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem wysoki wzrost odnotowano w podmiotach zajmujących się sprzedażą farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego (o 16,5 proc.) oraz w jednostkach handlujących tekstyliami, odzieżą i obuwiem (o 13,6 proc.). W okresie styczeń - październik br. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5,5 proc. (wobec wzrostu o 3,4 proc. w 2015 r.).

Produkcja przemysłowa

GUS podał również dane dotyczące produkcji przemysłowej. Jak wynika z poniedziałkowego komunikatu, w październiku spadła o 1,3 proc. rdr, a w porównaniu z wrześniem br. spadła o 2,5 proc.

Ekonomiści w tzw. konsensusie rynkowym spodziewali się wzrostu produkcji o 1,1 proc. w ujęciu rocznym i spadku o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

"W październiku br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 1,3 proc. w porównaniu z październikiem ub. roku, natomiast w produkcji budowlano-montażowej odnotowano spadek o 20,1 proc. W okresie styczeń - październik br. produkcja sprzedana przemysłu była o 3,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,3 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 15 proc. niższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 3,5 proc." - napisano w komunikacie GUS.

Zgodnie z poprzednimi danymi GUS we wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła o 3,2 proc. rdr i 10,4 proc. mdm.

 

Jacek Sasin w Radiu Zet o spowolnieniu gospodarki (18.11.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane