• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pracownicy się cieszą, ale dla firm to problem. Najnowsze wyniki badania

Kwieciński: pracownicy ze Wschodu sprawdzają się lepiej Odtwórz: Kwieciński: pracownicy ze Wschodu sprawdzają się lepiej
Kwieciński: pracownicy ze Wschodu sprawdzają się lepiej "Źródło: TVN24 BiS"

W kwietniu koszty zatrudnienia były najczęściej wymienianą barierą działalności przez przedsiębiorstwa - wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku rośnie niedobór wykwalifikowanych pracowników.

"W kwietniu w budownictwie, handlu detalicznym, przetwórstwie przemysłowym i usługach najczęściej wymienianą barierą są koszty zatrudnienia" - napisano w komentarzu do badania.

"Jednostki budowlane i przemysłowe jako drugą co do istotności barierę wskazują niedobór wykwalifikowanych pracowników, podmioty handlu detalicznego - zbyt dużą konkurencję na rynku, a usługowe - niejasne, niespójne i niestabilne przepisy prawne" - dodano.

Niedobór pracowników

Jak wynika z badania GUS, rosną problemy ze znalezieniem pracowników.

"W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedoborem pracowników w przetwórstwie przemysłowym i handlu detalicznym oraz niedoborem wykwalifikowanych pracowników w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie i usługach" - napisano.

Jak dodano, "rzadziej niż w analogicznym miesiącu 2017 roku w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, usługach i handlu detalicznym zgłaszano problemy wynikające z niepewności ogólnej sytuacji gospodarczej. W usługach, budownictwie oraz handlu detalicznym zdecydowanie mniej znaczącą niż przed rokiem barierą jest zbyt duża konkurencja na rynku (w usługach zarówno firm krajowych jak i zagranicznych)".

Ponadto według urzędu, "mniej odczuwana niż w kwietniu 2017 roku jest także bariera niedostatecznego popytu w usługach, budownictwie i przetwórstwie przemysłowym (zarówno popytu krajowego jak i zagranicznego)".

GUS podał także, że ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS w kwietniu 2018 roku wynosi 108,2 i kształtuje się na poziomie niższym od notowanego przed miesiącem, ale wyższym niż przed rokiem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane