• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wzrost cen zaskoczył

Urszula Cieślak z BM Reflex o cenach paliw Odtwórz: Urszula Cieślak z BM Reflex o cenach paliw
Urszula Cieślak z BM Reflex o cenach paliw "Źródło: tvn24bis"

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły rok do roku o 2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Inflacja była wyższy niż podawano we wstępnych szacunkach. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Największy wpływ na inflację ogółem miał wzrost cen paliw i turystyki zorganizowanej.

Wcześniej GUS podał w szacunku flash, że w czerwcu ceny rok do roku wzrosły o 1,9 procent. Jak zauważyli analitycy mBank Research, rozbieżności pomiędzy odczytami nie zdarzają się często, ale jeżeli wystąpią, to zawsze wynoszą 0,1 p.p.

Co wpłynęło na różnice? "Nieco wyższy okazał się finalny szacunek cen żywności, ceny paliw podniosły się o 1,1 procent, wyższe od naszych szacunków okazały się kategorie bazowe - do niespodzianek należy zaliczyć nieco silniejsze od naszych oczekiwań podwyżki w kategoriach mieszkanie oraz transport (bez paliw). W konsekwencji inflacja bazowa ukształtowała się na poziomie 0,6 procent" - dodano.

Analitycy zwracają ponadto uwagę, że wzrost inflacji bazowej nastąpił mimo silnych spadków cen w kategorii odzież i obuwie, które nie zareagowały na kurs walutowy i nadal pokazują silnie ujemne dynamiki roczne. Ich zdaniem, nie należy wykluczać wzrostów cen odzieży i obuwia w kolejnych miesiącach i kwartałach.

Ich zdaniem wzrosty cen możemy obserwować także w kolejnych miesiącach. "Dominuj ryzyka w górę z uwagi na zatrzymanie umocnienia PLN, niższą poduszkę marżową przedsiębiorstw oraz postępujące niedobory pracowników" - wyliczają eksperci.

Co podrożało najbardziej?

Zdaniem GUS w czerwcu 2018 roku największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny paliw do prywatnych środków transportu oraz turystyki zorganizowanej.

Zgodnie z danymi urzędu statystycznego, ceny paliw do prywatnych samochodów były w czerwcu wyższe o 15,2 procent w porównaniu z czerwcem zeszłego roku, oraz o 1,1 procent wobec maja br.

Natomiast ceny związane z turystyką zorganizowaną wzrosły w czerwcu o 3 procent (miesiąc do miesiąca), w tym usługi turystyki zorganizowanej w kraju były droższe o 1,4 procent, a zagranicznej o 4,7 procent. Licząc w ujęciu rocznym ceny turystki zorganizowanej spadły o 0,1 procent. Ceny turystyki zagranicznej były w czerwcu br. niższe o 3,4 procent, ale krajowej wzrosły o 3,7 procent.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane