• rozwiń

Temat: Podatki

Rząd musiałby pożegnać się z miliardami złotych. "Tymczasowa" podwyżka podatku zostaje na dłużej

Suski: nie ma planu obniżenia podatku VAT Odtwórz: Suski: nie ma planu obniżenia podatku VAT
Suski: nie ma planu obniżenia podatku VAT "Źródło: RMF FM"

Sytuacja makroekonomiczna i budżetu nie pozwala na obniżkę stawki VAT w 2019 roku - powiedział w radiu TOK FM wiceminister finansów Paweł Gruza. Z informacji prasowych wynika, że resort chce, by podwyższone stawki VAT stały się normą. Mają jednak za to być automatycznie obniżane w czasie gospodarczej prosperity.

Gruza, zapytany o to, kiedy można oczekiwać obniżki podatku VAT, odpowiedział, że nie ma odpowiedzi na to pytanie. - Musimy uwzględnić sytuację budżetową, mamy nadwyżki, które są przejściowe, na koniec roku mamy deficyt (...). W tym momencie nie ma przestrzeni budżetowej (na obniżkę stawki VAT - red.) - powiedział.

- System podatkowy nie generuje teraz takich dochodów, które dawałyby możliwość podjęcia takich decyzji - dodał.

Podwyższenie stawki podstawowej (z 22 proc. do 23 proc.) oraz stawki obniżonej (z 7 proc. do 8 proc.), wprowadzone za rządów koalicji PO-PSL, miało w założeniu być przejściowe. Zakładano początkowo, że te podwyższone stawki będą obowiązywać nie dłużej niż do końca 2013 roku - do czasu ustabilizowania finansów publicznych.

Ubytek 9 miliardów

Kilkanaście dni temu, w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej", minister finansów Teresa Czerwińska pytana o to, czy stawki VAT wrócą do wcześniejszego poziomu, czyli 22 proc. i 7 proc., powiedziała, że myśli o propozycji, która pozostawi stawki na obecnym poziomie, a jednocześnie uporządkuje ich stosowanie.

- Po 1,5 roku uszczelniania systemu podatkowego nie jesteśmy gotowi przywrócić stawkę 22 proc. VAT. Dla konsumenta byłaby właściwie niezauważalna, mówimy bowiem o obniżce 1 pkt proc. podatku. Natomiast dla budżetu to ubytek rzędu 9 mld zł - wskazała.

Co zrobi resort finansów?

Jak napisał natomiast we wtorek "DGP" obowiązujące podwyższone stawki VAT staną się normą, za to mają być automatycznie obniżane w czasie gospodarczej prosperity. Taki wariant zmian w przepisach ma być rozważany obecnie w Ministerstwie Finansów.

Jak przypomnia dziennik, "resort Teresy Czerwińskiej musi podjąć decyzję w sprawie podatku od towarów i usług, bo z końcem roku przestaje obowiązywać >>tymczasowa<< podwyżka stawek wprowadzona przez rząd PO-PSL".

"MF ma do wyboru dwie drogi" - zwróciła uwagę gazeta. "Pierwsza: nie robić nic i pozostawić ustawę o VAT w obowiązującej wersji. To oznacza powrót do 22- i 7-procentowej stawki podatku od początku 2019 roku" - wyjaśniono.

"Druga: kolejny raz przedłużyć obowiązywanie kryzysowych przepisów z 2011 roku i utrzymać stawki na poziomie 23, 8 i 5 proc." - dodał "DGP".

Z informacji gazety wynika, że "Ministerstwo Finansów pracuje nad trzecim wyjściem". "Według naszych informacji poważnie pod uwagę brana jest opcja wpisania obowiązujących stawek na stałe do ustawy. To pozwoliłoby na skończenie z fikcją tymczasowości podwyżek z 2011 roku" - napisał dziennik.

Rząd na razie nie ma określonego wskaźnika, na którym miałby się opierać pomysł automatycznej obniżki. Według gazety, prawdopodobnie będzie to jakiś parametr fiskalny, być może deficyt strukturalny sektora finansów publicznych albo poziom długu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mario5
ale rząd mówi że jest wspaniale i nie ma żadnego kryzysu a vat był podnoszony bo podobno był kryzys za czasów po- -psl a teraz pan Morawiecki mówi że jest wspaniale ,...... czyli obniżamy vat ;-)
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kaktus11a
Skoro rzad uwaza ze 1 procent jest niby dla konsumenta "niezauwazalny" to dlaczego by nie podwyzszyc vatu tak 1 procent rocznie. Tez bedzie "niezauwazalny" a ile 500+ z tego bedzie.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane